Izraelscy parlamentarzyści zatwierdzili w poniedziałek ustawę przyznającą rządowi uprawnienia do zakazania nadawania katarskiego kanału informacyjnego Al Jazeera w Izraelu.

Nowe prawo, którego treść zrelacjonowała chińska agencja informacyjna Xinhua, przyznaje premierowi i ministrowi komunikacji Izraela uprawnienia do wydania nakazu zaprzestania nadawania zagranicznego kanału na terenie Izraelu, jeśli uzna się, że stanowi on „bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego”. Projekt taki poparło 71 deputowanych Knesetu, przy 10 głosach sprzeciwu.

Zgodnie z nowym prawem minister komunikacji musi przekonać premiera, że „treść zagranicznego kanału bezpośrednio zagraża bezpieczeństwu kraju”, aby uzyskać zgodę na zakończenie jego działalności w Izraelu. Ustawa pozwala także ministrowi komunikacji na zamknięcie biura zagranicznego nadawcy i konfiskatę jego sprzętu po ostatecznej decyzji ministra bezpieczeństwa lub rządu o zakazie jego nadawania.

Jeszcze przed parlamentarnym głosowaniem Netanjahu oświadczył, że „podejmie natychmiastowe działania w celu zamknięcia Al Jazeery zgodnie z procedurą określoną w ustawie”. Powiedział, że kanał „nie będzie już nadawał z Izraela i nadszedł czas, aby wydalić rzecznika Hamasu z Izraela”. Izraelski premier dał w ten sposób wyraz swojemu przekonaniu o tym, że katarska telewizja popiera palestyńską organizację wojskowo-polityczną, której atak na południowy Izrael z 7 października rozpoczął obecną fazę działań wojennych.

Al Jazeera Media Network, która nadal przygotowuje doniesienia o wojnie Izraela z Hamasem w Strefie Gazy poprzez korespondentów działających na miejscu, ostro skrytykowała tę decyzję w oświadczeniu, deklarując, że nie powstrzyma to telewizji od kontynuowania „odważnych i profesjonalnych relacji”.

Al Jazeera powstała w 1996 r. z funduszy udzielonych przez emira Kataru jako arabska telewizja informacyjna. Na początku XXI w. uzyskała finansową samowystarczalność. Jako jedyna posiadała biura w Afganistanie w czasie amerykańskiego ataku na to państwo. Szybko rosnąca popularność uczyniła Al Jazeerę najbardziej rozpoznawalną arabską telewizją na świecie.

W 2006 koncern rozpoczął nadawanie kanału anglojęzycznego. Od założenia poświęcał dużo uwagi sytuacji Palestyńczyków utrzymując swoich korespondentów w Izraelu i na palestyńskich obszarach narodowych. Reporterka Al Jazeery Szirin Abu Akleh została w 2022 r. zastrzelona przez izraelskich żołnierzy. Kolejna – Rif Akil została w listopadzie zeszłego roku ranna w izraelskim ostrzale terytorium Libanu, także podczas wykonywania obowiązków służbowych.

english.news.cn/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply