Katarczycy poinformowali  w poniedziałek, że rozejm między siłami izraelskimi i Hamasem w Gazie został przedłużony o dwa dni.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, Katarczycy poinformowali  w poniedziałek, że rozejm między siłami izraelskimi i Hamasem w Gazie został przedłużony o dwa dni. „Osiągnięto porozumienie w sprawie przedłużenia rozejmu humanitarnego w Strefie Gazy o dodatkowe dwa dni” – oznajmił rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Kataru w poście na platformie społecznościowej X.

Nie było natychmiastowego komentarza ze strony Izraela, ale urzędnik Białego Domu potwierdził, że osiągnięto porozumienie.

Hamas poinformował, że zgodził się na dwudniowe przedłużenie rozejmu dzięki Katarowi i Egiptowi, które pośrednio ułatwiały negocjacje między obiema stronami.

„Osiągnięto porozumienie z braćmi w Katarze i Egipcie w sprawie przedłużenia tymczasowego humanitarnego rozejmu o kolejne dwa dni na takich samych warunkach jak w poprzednim rozejmie” – powiedział w rozmowie telefonicznej z Reutersem urzędnik Hamasu.

W żadnym z komunikatów nie określono, ilu zakładników zostanie uwolnionych, ale wcześniej szefowa egipskiej Państwowej Służby Informacyjnej Diaa Rashwan powiedziała, że negocjowana umowa będzie obejmować uwolnienie 20 izraelskich zakładników spośród tych przechwyconych przez Hamas. W zamian 60 palestyńskich więźniów przetrzymywanych w izraelskich więzieniach zostanie uwolnionych.

Początkowy czterodniowy rozejm miał zakończyć się w poniedziałek wieczorem.

Rzecznik irańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, iż Teheran nalega, aby rozejm przyjął „stabilną formę i aby nie powtórzyła się okrutna agresja reżimu syjonistycznego na Gazę”. „Chcemy i oczekujemy, że zbrodnie reżimu syjonistycznego przeciwko narodowi palestyńskiemu zostaną całkowicie powstrzymane” – powiedział Nasser Kanaani.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział z kolei, że przedłużenie rozejmu „pozwoliłoby na bardzo potrzebną pomoc ludności Gazy i uwolnienie większej liczby zakładników”.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply