Covidowe restrykcje w Chinach powodują, że wzrost gospodarczy Państwa Środka może po raz pierwszy od 1976 r. być niższy niż w USA - pisze agencja Bloomberg. Medium zaznacza, że może to powodować skutki polityczne w obu państwach.

Druga co do wielkości gospodarka świata wzrośnie w tym roku zaledwie o 2 proc. - podała agencja Bloomberg w czwartek. PKB Stanów Zjednoczonych wzrośnie w tym roku dla porównania o 2,8 proc. Pekin stosuje fiskalne, monetarne i regulacyjne środki stymulujące gospodarkę, lecz ich wpływ jest osłabiany przez politykę Covid Zero prezydenta Xi Jinpinga, która wymaga ścisłego ograniczenia aktywności w przypadku wybuchu epidemii. USA, które zmagają się z wysoką inflacją, nadal są napędzane przez wysokie zatrudnienie i wydatki konsumentów.

Mediana prognoz wzrostu PKB Chin w 2022 r. wciąż przekracza jednak 4 proc. Jeśli prognozy agencji Bloomberg okażą się trafne, to wzrost gospodarczy Państwa Środka może po raz pierwszy od 1976 r. być niższy niż w USA.

Jak co roku Komisja Europejska opublikowała tablicę wyników wymiaru sprawiedliwości. Ma w ilościowy i porównywalny sposób pokazywać sytuację systemów wymiaru sprawiedliwości w 27 państwach Unii Europejskiej.

Skuteczność sądownictwa mierzona jest w tym przypadku przede wszystkim długością postępowania.

Mer Lwowa Andrij Sadowy poinformował w piątek, że na Cmentarzu Orląt Lwowskich odsłonięto posągi lwów. (więcej…)

Holenderski rząd sprzeciwia się planowi Komisji Europejskiej, która planuje sprowadzić do Unii Europejskiej większą liczbę imigrantów zarobkowych z Afryki Północnej.

W czwartek Tweede Kamer, izba niższa holenderskiego parlamentu, debatowała nad przedstawioną w kwietniu propozycją Komisji Europejskiej. Chodziło o plan Brukseli, dotyczący sprowadzenia do Europy pracowników z Afryki. Zdaniem KE, afrykańscy imigranci mieliby być planowo ściągani do krajów członkowskich Unii Europejskiej, „aby rozwiązać problem braku siły roboczej i przyciągnąć osoby o umiejętnościach i talentach, których potrzebuje UE”.

Przystąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej zajmie prawdopodobnie 15-20 lat - ocenił w niedzielę francuski minister ds. europejskich Clement Beaune. Stwierdził, że Ukraina może do tego czasu wejść do europejskiej wspólnoty politycznej zaproponowanej przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Musimy być szczerzy. (...) Jeśli mówimy, że Ukraina wejdzie do UE za sześć miesięcy, rok, dwa lata, to kłamiemy - oświadczył Clement Beaune, cytowany przez portal gazety Barrons. "To zajmie prawdopodobnie 15 czy 20 lat, to bardzo długo" - dodał. „Nie chcę dawać Ukraińcom żadnych złudzeń" - powiedział.

Francuski minister powtórzył propozycję prezydenta Emmanuela Macrona dotyczącą stworzenia luźniejszej „europejskiej wspólnoty politycznej”, która mogłaby szybciej zintegrować Ukrainę z UE. Dodał, że propozycja Macrona nie jest „alternatywą dla dołączenia do europejskiej wspólnoty politycznej. Nie przeszkadza to w późniejszym członkostwie”.

Według brytyjskiego wywiadu Rosjanie skierowali swoje nowoczesne bojowe wozy wsparcia do ataku na Siewierodonieck.

Informacje o doniesieniach wywiadu opublikowało w niedzielę rano na Twitterze brytyjskie Ministerstwo Obrony. Według nich Rosjanie posiadają tylko jedną operatywną kompanię ciężkich bojowych wozów wsparcia "Terminator". Oddział ten znajduje się na Ukrainie i został skierowany do zgrupowania, które prowadzi ataki na miasto Siewierodonieck w obwodzie ługańskim.

Pomóż nam dziś utrzymać nasze pozycje! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga fortu Kresy.pl
0%