Białoruś: „pilne remonty” przeszkodziły w organizacji wieców Tichanowskiej

We wtorek wieczorem w Słucku i Soligorsku powinny odbyć się dwa wiece wyborcze Swietłany Tichanowskiej, uważanej obecnie za najgroźniejszego rywala Aleksandra Łukaszenki w wyborach prezydenckich. Do wieców nie doszło, ponieważ w ostatniej chwili w miejscach, gdzie powinny się odbyć, zaczęły się „pilne” remonty. Milicja zaczęła zatrzymywać ludzi, którzy przyszli na odwołane wiece.

W Słucku, gdzie wiec Tichanowskiej miał zacząć się o godzinie 17.30 czasu lokalnego, rozpoczęto remont dachu „Pałacu Młodzieży”, przy którym zaplanowano to zgromadzenie. Przed obiektem miejskie służby rozpoczęły sadzenie kwiatów. „Tak sadzą, że od rana jeszcze ani jednego nie posadzili” – komentowała przedstawicielka opozycyjnej kandydatki Olga Kowalkowa. O godzinie 16. rozpoczęto naprawę kanalizacji. „Jakiś komunalny kolaps w Słucku” – ironizowała Kowalkowa. W związku z zaistniałą sytuacją sztab Tichanowskiej odwołał miting w Słucku. Mimo to na miejsce przyszło kilkaset osób, które okrzykami „hańba” wyrażały niezadowolenie z takiego obrotu sytuacji.

Zgromadzonych obywateli rozpędził OMON. Według RMF FM powołującego się na centrum Wiasna, w Słucku zatrzymanych zostało co najmniej 15 osób. Jak podkreśla to medium, wiec w Słucku był zaplanowany i miał się odbyć zgodnie z przepisami wyborczymi.

Odwołać trzeba było także wiec Tichanowskiej w Soligorsku, zaplanowany na godzinę 19.30. „Z wyprzedzeniem przesłaliśmy zawiadomienie o tym wydarzeniu. Jednak dzisiaj, gdy nasza ekipa dotarła na teren stadionu +Budowniczy+, okazało się, że pękły rury, trwają prace remontowe, nie ma wody. Zostaliśmy poinformowani, że zorganizowanie imprezy jest niemożliwe” – powiadomiła Olga Kowalkowa cytowana przez portal Tut.by. Według aktywistów Wiasny w Soligorsku również doszło do zatrzymań.

Zagrożony jest również czwartkowy wiec Tichanowskiej w mińskim Parku Przyjaźni Narodów. Wczoraj władze ogłosiły, że w czwartek w tym miejscu odbędzie się koncert z okazji Dnia Wojsk Kolejowych.

Podobne problemy ma także inny opozycyjny kandydat na prezydenta, Andriej Dmitrijew. We wtorek odwołano jego miting w Połocku – z powodu nagłego remontu placu przed kinem „Ojczyzna”. Z kolei spotkanie z wyborcami w Lepelu zagłuszały maszyny usuwające awarię kanalizacji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, w ostatnich tygodniach Swietłana Tichanowska zaczęła przyciągać na spotkania wyborcze coraz większe tłumy Białorusinów. Rekordowy czwartkowy wiec w Mińsku zebrał 60-70 tys. osób.

Kresy.pl / tut.by / rmf24.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz