Liderka białoruskiej opozycji Swietłana Tichanowska po raz pierwszy spotkała się z prezydentem Ukrainy Wołodymerem Zełenskim. Ich drogi skrzyżowały się w Niemczech w niedzielę.

Liderka białoruskiej opozycji Swietłana Tichanowska na swoim Twitterze zamieściła wpis po tym, jak po raz pierwszy spotkała się z prezydentem Ukrainy Wołodymerem Zełenskim. Napisała, że była „zaszczycona” spotkaniem z prezydentem Ukrainy, dodając: „Jesteśmy zjednoczeni z Ukrainą na rzecz wolności i demokracji”.

Portal Kyiv Post zwraca uwagę, że “Ukraina jest też rozczarowana dotychczasową niezdolnością białoruskiej opozycji do mobilizacji powszechnych protestów przeciwko Łukaszence”.

Krótkie spotkanie Tichanowskiej i Zełenskiego miało miejsce w kontekście potencjalnie znaczących wydarzeń na Białorusi, i plotek o stanie zdrowia Łukaszenki.

Jak informowaliśmy, emigracyjny, białoruski portal opozycyjny Zerkalo.io podał w niedzielę, że przywódca Białorusi nie wziął udziału w obchodach Dnia Flagi, Godła i Hymnu jaki na Białorusi przypada na 14 maja. Na oficjalnym portalu administracji prezydenta Białorusi pojawiło się tylko świąteczne oświadczenie Łukaszenki natomiast on sam nie wziął fizycznie udziału w żadnych publicznych ceremoniach z tej okazji. Jego oświadczenie na głównych obchodach odczytał premier Białorusi Roman Gołowczenko.

Powołując się na informacje także emigracyjnego, opozycyjnego Euroradia, portal podał, że w sobotę kawalkada oficjalnych maszyn osłanianych przez ochroniarzy przybyła do Republikańskiego Klinicznego Centrum Medycznego przy administracji prezydenta Republiki Białoruś. Euroradio przytaczało się świadka anonimowego przejazdu kawalkady.

Przypomnijmy, że przywódczyni białoruskiej opozycji Swietłana Tichanowska informowała, że po stronie ukraińskiej walczy już około 1,5 tys. obywateli Białorusi. Niewielkie pododdziały Białorusinów pojawiły się na Ukrainie już przed paru laty. Grupują one przeciwników obecnych władz Białorusi. Zaczęli oni liczniej napływać na Ukrainę po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na pełną skalę na ten kraj. Z obywateli Białorusi uformowano w batalion im. Kalinowskiego.

Kresy.pl/KyivPost

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply