Biden spotkał się z Tichanowską

Prezydent USA Joe Biden spotkał się w Białym Domu z byłą kandydatką na prezydenta Białorusi Swietłaną Tichanowską.

Wiadomość o spotkaniu z liderką białoruskiej opozycji pojawiła się w środę na twitterowym koncie prezydenta USA. „Miałem zaszczyt spotkać się dziś rano w Białym Domu ze Swietłaną Tichanowską. Stany Zjednoczone wspierają naród Białorusi w jego dążeniu do demokracji i uniwersalnych praw człowieka” – napisał Biden.

Swietłana Tichanowska przekazała na swoim kanale w serwisie Telegram, że Joe Biden powiedział jej, iż „na świecie trwa walka między autokracją a demokracją”. Zdaniem białoruskiej polityk, Białoruś znajduje się na czele tej walki. „Dlatego wezwałam prezydenta Bidena, aby pomógł nam uczynić z Białorusi udany przykład pokojowego przejścia do demokracji” – napisała Tichanowska.

Białoruska opozycjonistka zapewniła w swoim wpisie, że protesty na Białorusi nie mają związku z geopolityką, lecz są „demokratycznym wyborem Białorusinów”, który USA mają „moralny obowiązek” wspierać. Białoruskie władze nazwała „nielegalnym reżimem” a umowy podpisane przez nie, w tym dotyczące suwerenności Białorusi „nielegalnymi”. Opowiedziała się za nowymi wyborami na Białorusi przeprowadzonymi pod międzynarodową kontrolą, uwolnieniem więźniów politycznych i postawieniem „winnych” przed międzynarodowymi sądami.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Przypomnijmy, że Swietłana Tichanowska już w poniedziałek 19 lipca spotkała się w Waszyngtonie z kierownictwem Departamentu Stanu, w tym z sekretarzem stanu Anthonym Blinkenem. Białoruska opozycjonistka liczyła na to, że następnego dnia spotka się w Białym Domu z prezydentem USA, jednak wówczas nie doszło do tego spotkania.

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz