Kierownictwo Departamentu Stanu USA spotkało się z Tichanowską

Przebywająca z wizytą w USA liderka białoruskiej opozycji Swietłana Tichanowska spotkała się w poniedziałek w Waszyngtonie z kierownictwem Departamentu Stanu.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken spotkał się w poniedziałek z liderką białoruskiej opozycji Swietłaną Tichanowską – podaje agencja AFP. Blinken dołączył do spotkania Tichanowskiej i podsekretarz stanu Victorii Nuland, znanej jako zdecydowana krytyczka Moskwy.

Tichanowska napisała później na Twitterze, że dziękowała Blinkenowi za „wspieranie białoruskich aspiracji demokratycznych”.

„Wzywałam (Stany Zjednoczone) do wzmocnienia pomocy dla naszego społeczeństwa obywatelskiego, wywierania nacisku gospodarczego i politycznego na reżim oraz apelowania do Rosji o odegranie konstruktywnej roli w rozwiązywaniu kryzysu” – oświadczyła białoruska opozycjonistka.

Według Tichanowskiej dyskutowano m.in. o tym, jak wspomóc białoruskie media po ostatnim ataku na nie przez organa bezpieczeństwa.

Jak podaje TASS, rzecznik Departamentu Stanu Ned Price powiedział po spotkaniu, że amerykańscy dyplomaci i Tichanowska dyskutowali o trwających na Białorusi represjach oraz o krokach, „które reżim Łukaszenki musi podjąć”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

We wtorek 20 lipca Tichanowska ma spotkać się w Białym Domu z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Jake’em Sullivanem, a także odwiedzić Senat USA. Białoruska opozycjonistka powiedziała wcześniej, że ma nadzieję na spotkanie z Joe Bidenem, ale nie może tego jeszcze potwierdzić. Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki oświadczyła, że spotkania z Tichanowską nie ma w kalendarzu prezydenta USA, ale dodała, że szczegóły jej spotkań w Białym Domu są wciąż uzgadniane.

Kresy.pl / news.yahoo.com / tass.ru

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz