Białoruska policja przeszukała w piątek biura i domy dziennikarzy i członków organizacji pozarządowych – poinformowała agencja prasowa Reuters. Organizacje praw człowieka twierdzą, że jest to kolejna rozprawa z opozycją.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, białoruska policja przeszukała w piątek biura i domy dziennikarzy i członków organizacji pozarządowych. Organizacje praw człowieka twierdzą, że jest to kolejna rozprawa z opozycją.

Wysoki rangą funkcjonariusz organów ścigania cytowany przez państwową agencję informacyjną Biełta powiedział, że siły bezpieczeństwa przeprowadziły przeszukania po otrzymaniu informacji o rzekomym finansowaniu protestów przeciwko Łukaszence.

Lokalne organizacje zajmujące się prawami człowieka poinformowały, że zatrzymano co najmniej pięć osób, a 25 domów i biur zostało przeszukanych. Wśród przeszukanych znalazło się biuro amerykańskiego nadawcy Radia Wolna Europa, poinformowało Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy, potępiając „masowy atak sił bezpieczeństwa na dziennikarzy w całym kraju”.

Na swojej stronie internetowej RWE cytuje świadków, którzy powiedzieli, że policja włamała się przez drzwi jej biura w stolicy Mińska, a także, że przeszukano domy dwóch dziennikarzy Radia.

Organizacja pozarządowa Wiosna-96 poinformowała, że ​​zatrzymano dwóch dziennikarzy RWE. Żona jednego z nich poinformowała, że został wyprowadzony w kajdankach przez policję, która zabrała komputery, telefony i pieniądze.

Czytaj więcej: Afera mailowa: kulisy działań rządu ws. białoruskiej opozycji. „Medialnie będzie elegancko”

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Biełta zacytowała Władimira Szyszko, urzędnika białoruskiego komitetu śledczego, który ściga poważne przestępstwa, mówiąc, że komitet działał na podstawie informacji o „potajemnym przepływie znaczących zasobów finansowych, głównie z zagranicy, uchylaniu się od płacenia podatków i finansowaniu różnego rodzaju protestów”. Organizacje pozarządowe i niezależne media już wcześniej odrzucały takie oskarżenia.

Zobacz też: Afera mailowa: kolejne kulisy działań rządu i „planu Morawieckiego dla Białorusi”

Przeczytaj: Premier ogłosił program zachęcający Białorusinów i białoruskie firmy do przenoszenia się do Polski

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz