Białoruska policja przeszukała w piątek biura i domy dziennikarzy i członków organizacji pozarządowych – poinformowała agencja prasowa Reuters. Organizacje praw człowieka twierdzą, że jest to kolejna rozprawa z opozycją.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, białoruska policja przeszukała w piątek biura i domy dziennikarzy i członków organizacji pozarządowych. Organizacje praw człowieka twierdzą, że jest to kolejna rozprawa z opozycją.

Wysoki rangą funkcjonariusz organów ścigania cytowany przez państwową agencję informacyjną Biełta powiedział, że siły bezpieczeństwa przeprowadziły przeszukania po otrzymaniu informacji o rzekomym finansowaniu protestów przeciwko Łukaszence.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

7549.32 PLN    (34.31%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Lokalne organizacje zajmujące się prawami człowieka poinformowały, że zatrzymano co najmniej pięć osób, a 25 domów i biur zostało przeszukanych. Wśród przeszukanych znalazło się biuro amerykańskiego nadawcy Radia Wolna Europa, poinformowało Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy, potępiając „masowy atak sił bezpieczeństwa na dziennikarzy w całym kraju”.

Na swojej stronie internetowej RWE cytuje świadków, którzy powiedzieli, że policja włamała się przez drzwi jej biura w stolicy Mińska, a także, że przeszukano domy dwóch dziennikarzy Radia.

Organizacja pozarządowa Wiosna-96 poinformowała, że ​​zatrzymano dwóch dziennikarzy RWE. Żona jednego z nich poinformowała, że został wyprowadzony w kajdankach przez policję, która zabrała komputery, telefony i pieniądze.

Czytaj więcej: Afera mailowa: kulisy działań rządu ws. białoruskiej opozycji. „Medialnie będzie elegancko”

Biełta zacytowała Władimira Szyszko, urzędnika białoruskiego komitetu śledczego, który ściga poważne przestępstwa, mówiąc, że komitet działał na podstawie informacji o „potajemnym przepływie znaczących zasobów finansowych, głównie z zagranicy, uchylaniu się od płacenia podatków i finansowaniu różnego rodzaju protestów”. Organizacje pozarządowe i niezależne media już wcześniej odrzucały takie oskarżenia.

Zobacz też: Afera mailowa: kolejne kulisy działań rządu i „planu Morawieckiego dla Białorusi”

Przeczytaj: Premier ogłosił program zachęcający Białorusinów i białoruskie firmy do przenoszenia się do Polski

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz