Iran przekazał w sobotę, że przeprowadził udane wystrzelenie satelity na najwyższą jak dotąd orbitę okołoziemską, co wskazuje na potencjał rakietowy Teheranu.

Oświadczenie nastąpiło w momencie, gdy na całym Bliskim Wschodzie panuje zwiększone napięcie w związku z trwającą wojną Izraela z Palestyńczykamiw Strefie Gazy, atakami irańskiego sprzymierzeńca – jemeńskiego Ansarullahu na powiązane z Izraelem i jego sojusznikami statki, a także zaledwie kilka dni po tym, jak Iran i Pakistan przeprowadziły ataki transgraniczne przeciwko islamistom i sepratystom na terytorium sąsiada, przypomniała telewizja France24.

Czytaj także: Iran uderzył na bazy ruchu separatystów na terenie pakistańskim. Pakistan potępił atak

Jak podała państwowa agencja informacyjna IRNA, satelita Soraya został umieszczony na orbicie na wysokości 750 kilometrów nad powierzchnią Ziemi za pomocą trzystopniowej rakiety. Nie poinformowała natomiast jaka jest funkcja satelity unoszącego się najwyżej nad powierzchnią ziemi spośród wszytkich tego rodzaju obiektow wystrzelonych przez Irańczyków.

Podano jednak, że wystrzelenie nowego satelity jest częścią programu kosmicznego irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, funkcjonującego obok cywilnego programu kosmicznego Iranu. Korpus to najbardziej elitarny, najsilniejszy rodzaj sił zbrojnych Republiki Islamskiej, mający też wpływ na politykę Teheranu. Na razie brak niezależnego potwierdzenia, że Iranowi udało się umieścić satelitę na orbicie.

Stany Zjednoczone uważają, że wystrzeliwanie satelitów przez Iran jest sprzeczne z uchwałą Rady Bezpieczeństwa ONZ. Waszyngton wezwał Teheran, aby nie podejmował żadnych działań związanych z rakietami balistycznymi zdolnymi do przenoszenia broni nuklearnej.

Sankcje ONZ związane z irańskim programem rakiet balistycznych wygasły w październiku ubiegłego roku. W raporcie służb specjalnych USA dotyczących zagrożeń dla bezpieczeństwa na rok 2023 stwierdzono, że rozwój rakiet – nosicieli satelitów „skraca harmonogram” opracowania przez Iran międzykontynentalnego pocisku balistycznego, ponieważ wykorzystuje on podobną technologię.

Czytaj także: Der Spiegel: Irańskie pociski balistyczne dla Rosji zagrażają Ukrainie

france24.com/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply