Według nowego sondażu, jedynie 32 proc. populacji Iranu identyfikuje się stricte z Szyizmem – podaje portal „Iran International”, powołując się na wyniki badania przeprowadzonego przez „Group for Analyzing and Measuring Attitudes in Iran”.

Z badania wynika, że 78 proc. Irańczyków deklaruje wiarę w Boga. Jednak, jedynie 32 proc. populacji identyfikuje się wprost jako Szyici. Za ateistów uznaje się 9 proc. populacji. 22 proc. ankietowanych podkreśla, że nie identyfikuje się wprost z żadną religią – napisał 25 sierpnia portal „Iran International”. Medium powołuje się na badanie przeprowadzone przez ośrodek badawczy „Group for Analyzing and Measuring Attitudes in Iran”.

Czytamy, że Szyizm deklaruje jedynie 32 proc. badanych. Jeszcze mniej – 28 proc. – wierzy w powtórne przyjście Mesjasza (Imama Mahdiego), co jest jednym z fundamentów Szyizmu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

6 proc. badanych zadeklarowało przejście na wiarę inną niż Islam.

Zdaniem 68 proc. ankietowanych, religia nie powinna być podstawą ustawodawstwa. Zdaniem 71 proc. populacji, instytucje religijne powinny finansować się same. Zdaniem 42 proc. w przestrzeni publicznej nie powinna być promowana żadna religia.

Wyniki badania pokazują także, że 73 proc. populacji nie zgadza się z obowiązkiem zasłaniana twarzy przez kobiety.

37 proc. Irańczyków pije alkohol – regularnie lub okazjonalnie – pomimo prawnego zakazu. Zakaz spożywania napojów alkoholowych zniechęcił jedynie 8 proc. populacji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Czytamy, że badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej grupie 50 000 osób. Możliwość błędu wynosi w przypadku opisywanego sondażu 5 procent.

Zobacz także: Business Insider: Izrael chce sprowokować Iran do otwartej konfrontacji przed wyborami w USA, które może przegrać Trump

iranintl.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz