Rosyjskie wojsko dostanie wkrótce pierwszą partię nowych czołgów T-14 „Armata”.

Pierwsza partia nowych rosyjskich czołgów T-14 Armata zostanie wkrótce przekazana rosyjskiej armii – zadeklarował w poniedziałek szef spółki zbrojeniowej UrałWagonZawod (część koncernu Rostec), Alexander Potapov – podaje agencja „Tass”.

„Pierwsza partia pojazdów zostanie wkrótce dostarczona żołnierzom” – powiedział Potapov.

Zwrócił także uwagę, że T-14 Armata cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno w rosyjskiej armii, jak i wśród zagranicznych klientów, którzy pytają o możliwe dostawy T-14 lub licencjonowaną produkcję tego sprzętu.

Rosyjski minister przemysłu i handlu Denis Manturow oświadczył wcześniej w rozmowie z kanałem „Zvezda TV”, że czołg T-14 „Armata” zostanie przyjęty do służby w armii rosyjskiej pod koniec bieżącego lub na początku przyszłego roku.

25 sierpnia, podczas wojskowego forum technicznego „Army-2020”, strona rosyjska informowała, że nowy czołg ma być sprzedawany m.in. Indiom, Egiptowi, Wietnamowi i Białorusi. O planach eksportu nowego pojazdu informowaliśmy na łamach naszego portalu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, rosyjskie władze informowały na początku sierpnia, że już trwa produkcja czołgów i pojazdów bojowych w oparciu o najnowszą platformę bojową Armata. Proces ma odbywać się w ramach kontraktu, który został podpisany kilka lat temu przez rosyjski resort obrony.

Podawaliśmy także, że rosyjscy specjaliści wojskowi proponują wyposażenie najnowszych czołgów T-14 Armata w nową bezzałogową wieżę z działem kal. 152 mm.

Jak pisaliśmy, czołg T-14 Armata został oficjalnie zaprezentowany w maju 2015 roku, podczas parady z okazji Dnia Zwycięstwa. W kwietniu 2016 roku UralWagonZawod, który jest producentem czołgów T-14 Armata, otrzymał od rosyjskiego resortu obrony zamówienie na pierwszą partię liczącą sto czołgów podstawowych nowej generacji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pojazd wykorzystuje zunifikowaną ciężką platformę Armata. Na platformie tej skonstruowano również ciężki bojowy wóz piechoty T-15, a także inne opancerzone pojazdy gąsienicowe.

Rosyjscy wojskowi i politycy deklarują, że w przyszłości T-14 stanie się podstawą uzbrojenia wojsk pancernych FR. Jest to zupełnie nowy pojazd, różniący się zdecydowanie od poprzedników. Niektórzy rosyjscy obserwatorzy twierdzą nawet, że nie jest to czołg, a uniwersalna maszyna uderzeniowa, uzbrojona w taktyczny kompleks rakietowy, systemy obrony przeciwlotniczej i rozpoznania przeciwnika, a na końcu dopiero pełniąca rolę klasycznego czołgu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W kontekście czołgu T-14 „Armata” warto wspomnieć o planach rozbudowy rosyjskich sił pancernych.

Według założeń opracowanych przez Ministerstwo obrony Rosji, do 2027 wojska lądowe mają otrzymać nawet około 900 czołgów. W tej liczbie ma znaleźć się 400 nowych pojazdów T-90M lub starszych wersji zmodernizowanej do tego standardu, a także nowoczesne czołgi T-14 na platformie Armata.

Informowaliśmy, że rosyjskie wojska lądowe i siły powietrzne otrzymały w pierwszej połowie 2020 roku ponad 160 czołgów i innych pojazdów opancerzonych.

tass.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz