W wywiadzie dla białoruskiego portalu Reform.by Antoni Macierewicz przedstawił obecną sytuację Białorusi w kategoriach “okupacji”.

W wywiadzie dla białoruskiego portalu opublikowanym w sobotę Macierewicz mówi o swoim zaangażowaniu z opozycję polityczną w czasach PRL. Jak twierdzi, był działaczem Komitetu Obrony Robotników, który miał dobry kontakt właśnie ze zwykłymi robotnikami, bowiem interesował się także postulatami ekonomicznymi tej klasy społecznej, “inaczej patrzyli na to nasi koledzy którzy byli dysydentami wychodzącymi z partii komunistycznej”, którzy według Macierewicza chcieli unikać jakiegokolwiek wiązania ich z marksizmem, dlatego sprzeciwiali się nawet samej nazwie KOR. “Dla mnie to było naturalne – robotnicy wystąpili w obronie narodu, dlatego teraz będziemy stawać w obronie robotników. To jest narodowa solidarność” – mówił o swoim stanowisku Macierewicz.

W wywiadzie były minister obrony twierdzi, że nie popierał obrad okrągłego stołu i krytykuje ich efekty. Jak twierdzi gdyby nie porozumienia zawarte w 1989 r. transformacja systemu politycznego dokonałaby się w Polsce w takich sposób jak w Czechach. “Po prostu trzeba było poczekać” – powiedział Macierewicz, tymczasem okrągły stół postanowił według niego, że “będą wyznaczeni komuniści i ci opozycjoniści, których zechce pan Kiszczak. To był dyktat. Dyktat z szeroką sferą autonomii ale dyktat”. Macierewicz mówił także białoruskiemu portalowi, że “plan Balcerowicza” był metodą uwłaszczenia się komunistycznej nomenklatury na majątku państwowym.

Mówiąc o perspektywach transformacji systemu politycznego na Białorusi Macierewicz namawiał Białorusinów do przeprowadzenia lustracji i generalnej dekomunizacji. Podkreślał jednak, że równie ważne są “problemy społeczno-ekonomiczne”. W tym kontekście wezwał Białorusinów by “nie kłaniać się przed liberalnymi snami, liberalnym językiem” lecz prowadzić politykę “sprawiedliwości społecznej”. Przestrzegał też Białorusinów, że “kapitał ma tożsamość [narodową]”.

Omawiając obecną sytuację Białorusi Macierewicz charakteryzuje ją w kategoriach “okupacji”, która “ma swoją specyfikę”. Były minister obrony mówi również o “głębokich historycznych korzeniach” jakie ma posiadać “białoruski ruch za niepodległością”, odwołuje się w tym miejscu także do działań aktywistów białoruskich “po pierwszej wojnie światowej”, kiedy to w 1918 roku proklamowali Białoruską Republikę Ludową, która swoimi granicami objąć miała polskie Kresy Wschodnie na nawet Białystok, czego już Macierewicz nie dopowiada.  Mówiąc o Białorusi Macierewicz stwierdza, że “trzeba jasno mówić o przynależności do cywilizacji wschodniej i środkowej Europy. Że wy nie państwo przynależące do cywilizacji tatarskiej”. Twierdzi wręcz, że “w waszym państwie rodziły się postępowe ustawy dla wielu narodów Rzeczpospolitej. I one były pisane w języku białoruskim”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pytany o “możliwość rosyjskiej agresji przeciw Białorusi” Macierewicz twierdzi, że “to kwestia, którą każdy odpowiedzialny przywódca Białorusi powinien mieć na uwadze”. Wypowiedzi o tym, że w przypadku “wzmocnienia wojskowych stosunków” Polski na Białorusi mogą pojawić się na stałe oddziały rosyjskie Macierewicz traktuje jako dowód tego, że “są obywatele Białorusi, którzy przyjmą rosyjską agresję i uważają, że to będzie nie agresja ale >>bratnia pomoc<< […] Mamy nadzieję, że niezależne białoruskie państwo nie będzie stawiać sprawy pod tym kątem”. Niedawno prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko kilkukrotnie stwierdził, że powstanie stałej bazy amerykańskich oddziałów w Polsce może oznaczać powstanie stałej bazy rosyjskiej na Białorusi. Macierewicz odwołuje się przy tym nie do władz ale do społeczeństwa Białorusi – “nie po to tyle wieków walczyliście o niepodległość by teraz pozwolić jakiemukolwiek rządowi czy komukolwiek oddać tę niepodległość”. Macierewicz nazwał Białoruś “jednym z kluczowych filarów bezpieczeństwa Europy”.

reform.by/kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Gaetano
    Gaetano :

    Żydobanderowski ambasador ussraela dostał od swego pana zadanie opluwania Białorusi. Ten nikczemny osobnik żyjący w swym wyrodnym świecie urojeń, nie ma pojęcia o tym państwie, jak również nie wie, że Łukaszenka jest białoruskim patriotą, a nie sprzedajną szmatą. W chamski i typowy dla niego sposób manipuluje faktami, lecz jego wysiłki są daremne.