Meczet Al-Noor w nowozelandzkim Christchurch, w którym w piątek doszło do masakry muzułmanów, przed laty był związany z co najmniej jednym mężczyzną, który wstąpił w szeregi Al-Kaidy i został zabity w Jemenie przez amerykańskiego drona.

Po masakrze w dwóch meczetach w Christchurch – Al-Noor i Masjid – gdzie zwolennik supremacji białych Brenton Tarrant zabił w sumie 49 muzułmanów a ponad 40 ranił (jedna osoba zmarła później w szpitalu), w sieciach społecznościowych przypomniano doniesienia sprzed 5 lat o tym, że w listopadzie 2013 roku pocisk wystrzelony z amerykańskiego drona w konwój Al-Kaidy w Jemenie zabił m.in. Australijczyka Chrisa Havarda i Nowozelandczyka Daryla Jonesa. Obaj przeszli na islam i byli związani z Christchurch. Havard nawet uczęszczał do meczetu Al-Noor i zetknął się w nim z radykalnym islamem.

O doniesieniach tych napisał m.in. ekspert ds. terroryzmu dr Wojciech Szewko. “…do meczetu An Noor w Christchurch uczęszczał m. in Christopher Havard. Zginął w ataku drona USA w Jemenie (już jako żołnierz Al Kaidy Półwyspu Arabskiego -AQAP). Rodzice zabitego dżihadi powiedzieli abc news, że ich syn zradykalizował się właśnie w tym meczecie (imam zaprzeczał)”. – napisał Szewko na Twitterze.

Jak wynika z artykułu ABC News (Australian Broadcasting Corporation) z lipca 2014 roku, Havard przeszedł na islam jeszcze w Australii w 2008 roku po tym, gdy zgodzili się na to jego rodzice. Później przeprowadził się do Nowej Zelandii, gdzie związał się z meczetem w Christchurch. Jego rodzice twierdzili, powołując się na słowa syna, że właśnie tam Havard zetknął się z radykalnym islamem. Australijczykowi nauki te miały nie odpowiadać i opuścił Christchurch. W 2010 roku poinformował rodziców, że myśli o wyjeździe do Jemenu, by uczyć języka angielskiego. W roku następnym był już w Jemenie, gdzie dołączył do AQAP.

W wyniku ataku amerykańskiego drona w Jemenie zginął nie tylko Havard, ale także inna osoba związana z Christchurch – Nowozelandczyk (posiadający także obywatelstwo Australii) Daryl Jones. Jones tak jak Havard przeszedł na islam; obaj mieli poznać się właśnie w Christchurch.

Jak pisało ABC News, imam z meczetu Al-Noor zaprzeczył, że w świątyni uczono radykalnego islamu. Jak twierdził, to działania Amerykanów radykalizują muzułmanów, a w meczecie większość czasu spędzano “na próbach zmniejszenia wpływu tego, co robią Amerykanie”.

Według nowozelandzkiego portalu stuff.co.nz powołującego się na Sunday Star Times, Jones jedynie “flirtował” z islamem w Christchurch, a zmienił wiarę dopiero po przeprowadzce do Australii. Tam też zaczął uczęszczać do radykalnego meczetu Lakemba, poślubił Somalijkę i około 2009 roku wyjechał do Arabii Saudyjskiej, a potem do Jemenu. Medium to podawało także, powołując się na relację świadka, że meczet Al-Noor w Christchurch był miejscem nauczania radykalnego islamu. Mężczyzna, który około 2004 roku uczestniczył w weekendzie konwertytów w tym meczecie, twierdził, że kaznodzieja z Indonezji mówił o brutalnym dżihadzie i wielu podzielało jego poglądy. „Większość mężczyzn była zła na moralną słabość Nowej Zelandii. Powiedziałbym, że byli radykalni”. – mówił.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Napisy nawiązujące do historii Polski na broni zamachowca z Nowej Zelandii

Kresy.pl/ ABC News / stuff.co.nz

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply