Władze Rumunii aresztowały, na podstawie dokumentu USA, Mohammada Ibrahima Bazziego z Libanu.

58-letni Bazzi przybył do Bukaresztu w sobotę. Rumuńskie organy ścigania dokonały jednak jego zatrzymania. Z informacji portalu Middle East Monitor wynika, że obywatel Libanu, ale też Belgii, czeka w areszcie na formalną realizację listu gończego USA, które jeszcze pięć lat temu umieściły go na liście globalnych terrorystów.

Waszyngton oferował osobom, które znają miejsce pobytu Bazziego nagrodę w wysokości 10 mln dolarów. Amerykanie uważają, że biznesmen, który prowadzi interesy w Libanie, Belgii, Iraku i zachodniej Afryce, zajmuje się finansowanie libańskiego, antyizraelskiego ruchu polityczno-wojskowego Hezbollah. Organizacja ta jest umieszczona na oficjalnej, amerykańskiej liście organizacji terrorystycznych.

Bazzi i inny obywatel Libanu – 78-letni Talal Chahine wymyślili różne metody ukrywania swojej działalności przed organami ścigania i amerykańskim Biurem Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC). Transferowali między innymi środki za pośrednictwem strony trzeciej do Chin w ramach fikcyjnego zakupu wyposażenia restauracji oraz w Libanie w ramach sfabrykowanego zakupu nieruchomości, twierdzą Amerykanie.

Inną metodą była próba przekazania pieniędzy przez członków rodziny Chahine’a w Kuwejcie w ramach sfabrykowanych, jak twierdzi Waszyngton, pożyczek wewnątrzrodzinnych, tudzież za pomocą fikcyjnej umowy franchisingowej, jako zapłaty za prawa do prowadzenia libańskiej sieci restauracji w całych Stanach Zjednoczonych.

Według amerykańskiego prokuratora Breona Peace’a z Brooklynu zarzuty, na podstawie których zostanie przeprowadzona ekstradycja Bazziego i Chahine’a, zawarte są w akcie oskarżenia przekazanym sądowi federalnemu w Brooklynie w zeszłym miesiącu. Jak stwierdził Peace – „Nasze biuro jest zobowiązane do zapewnienia, że sankcje nałożone przez rząd USA są przestrzegane i że finansiści terroryzmu są pozbawieni funduszy”.

Pełniący obowiązki agenta specjalnego Agencji ds. Zwalczania Narkotyków (DEA), Daniel Kafafian, stwierdził z kolei, że „Oskarżeni w tej sprawie próbowali zapewnić ciągłą pomoc finansową Hezbollahowi, zagranicznej organizacji terrorystycznej odpowiedzialnej za śmierć i zniszczenie”.

Middle East Monitor napisał, że władze Rumunii już przygotowują ekstradycję Libańczyka do USA.

middleeastmonitor.com/kresy.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply