Na karabinach należących do zamachowca, który w piątek dokonał masakry 49 muzułmanów w nowozelandzkim mieście Christchurch, znalazły się symbole popularne wśród zwolenników supremacji białych – pisze agencja AP. Wśród nich – napisy nawiązujące do historii Polski.

Na karabinie sprawcy zamachu znalazł się napis „Vienna 1683” nawiązujący do bitwy pod Wiedniem i klęski zadanej Turkom przez Jana III Sobieskiego. Na jednym z magazynków znalazł się też napis „Feliks Kazimierz Potocki” odnoszący się do wojewody kijowskiego, który również brał udział w odsieczy wiedeńskiej a później był hetmanem polnym koronnym i hetmanem wielkim koronnym toczącym boje z Tatarami.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

7412.32 PLN    (33.69%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według agencji AP na broni terrorysty znalazł się też napis „Acre 1189”, odnoszący się do oblężenia Akki przez krzyżowców oraz liczba 14 mogąca być odniesieniem do popularnego hasła „Musimy zabezpieczyć istnienie naszego narodu i przyszłość białych dzieci”, składającego się w języku angielskim z 14 słów. Liczbę 14 wpisano w słowa „Charles Martel” czyli Karol Młot, pod wodzą którego Frankowie pokonali Arabów w bitwie pod Tours. Innym napisem związanym ze zwycięskimi bojami chrześcijan z muzułmanami był napis „Malta 1565”.

Na karabinach zamachowca wypisano także cyrylicą nazwiska czterech Serbów, którzy walczyli przeciw Turkom, węgierskiego pogromcy Turków Jana Hunyadego i innego Węgra Mihaly Szilagyi. Oprócz tego, co było słychać na nagraniach transmitowanych przez zabójcę w sieciach społecznościowych, sprawca jadąc na miejsce zbrodni słuchał w samochodzie m.in. piosenki sławiącej przywódcę bośniackich Serbów Radovana Karadzicia, uznanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii za winnego ludobójstwa Bośniaków.

Jak pisaliśmy, na broni zamachowca znalazło się też nazwisko 11-letniej Ebby Åkerlund zabitej w zamachu przeprowadzonym przez islamistę w Sztokholmie. Sprawca wskazywał ten akt terroru jako zdarzenie, które ostatecznie popchnęło go do przygotowania zbrodni.

Zdjęcia broni opublikował w mediach społecznościowych sam zamachowiec. Według doniesień medialnych jest nim 28-letni Australijczyk przedstawiający się jako Brenton Tarrant.

Kresy.pl / AP /RMF FM

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz