W sobotę amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo wydał oświadczenie z okazji rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej w Europie. Znalazły się w nim słowa dotyczące nie tylko III Rzeszy ale też Iranu.

„75 lat tamu Stany Zjednoczone i ich sojusznicy stanęli razem by pozbyć się ze świata nazistów i ich opartej na nienawiści ideologii. Dziś mierzymy się z poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa regionalnego ze strony innego kryminalnego systemu” – słowa Mike’aPompeo zacytował portal Al Masdar News. Szef amerykańskiej dyplomacji wypowiedział się w ten sposób o Iranie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

„Po raz kolejny apelujemy do społeczności międzynarodowej by przyłączyła się do nas by zatrzymać największego sponsora antysemityzmu” – powiedział Pompeo. Sekretarz stanu podkreślił, że dzięki temu, że USA wypowiedziały umowę w sprawie irańskiego programu atomowego (JCPOA) Bliski Wschód i same Stany Zjednoczone są bezpieczniejsze. Zapowiedział też przedłużenie embargo na handel bronią z Iranem, którego termin obowiązywania to październik bieżącego roku.

Pompeo złożył oświadczenie tej treści nie tylko w 75 rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej w Europie, ale też w drugą rocznicę wypowiedzenia przez jego państwo międzynarodowego układu, który miał uregulować funkcjonowanie irańskiego sektora energii atomowej, tak aby nie mógł on być wykorzystany do stworzenia broni masowego rażenia. Układ ten był wielostronną umową podpisaną przez Iran oraz USA, Rosję, Francję, Wielką Brytanię, Chiny i Unię Europejską.

W maju 2018 roku prezydent Donald Trump nakładając na Iran sankcje wycofał USA z umowy JCPOA. Spotkało się to z krytyką jej europejskich sygnatariuszy. Irańczycy jeszcze przez rok przestrzegali JCPOA ale wobec niechęci USA do powrotu do umowy stopniowo zaczęli wycofywać się z przestrzegania poszczególnych zapisów umowy. Z kolei Waszyngton zagroził retorsjami wszystkim krajom oraz podmiotom, które nie będą respektować ograniczeń nałożonych na Iran.

almasdarnews.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz