Irański minister spraw zagranicznych Hossein Amir Abdollahian poinformował, że Teheran jest gotowy w każdej chwili przywrócić stosunki z Arabią Saudyjską – przekazał w piątek portal Middle East Monitor.

Jak przekazał w piątek portal Middle East Monitor, irański minister spraw zagranicznych Hossein Amir Abdollahian poinformował, że Teheran jest gotowy w każdej chwili przywrócić stosunki z Arabią Saudyjską.

W wywiadzie Abdollahian określił dialog z Arabią Saudyjską jako „pozytywny i konstruktywny”, dodając, że w ciągu kilku dni irańscy przedstawiciele Organizacji Współpracy Islamskiej powrócą do Dżuddy, co jest „pozytywnym krokiem”.

Zobacz też: Iran gotowy do bezpośrednich rozmów z Arabią Saudyjską

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

375.18 PLN    (1.7%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Podkreślił, że Teheran wierzy w znaczenie szerokiego dialogu regionalnego, który obejmuje Arabię ​​Saudyjską, Egipt i Turcję, dla rozwiązania problemów regionu.

3 stycznia saudyjski minister spraw zagranicznych Faisal Bin Farhan powiedział na konferencji prasowej ze swoim jordańskim odpowiednikiem Aymanem Safadim, że „arabskie ręce są wyciągnięte” do Iranu, pod warunkiem, że ten odpowie na arabskie obawy związane z „bezpieczeństwem i stabilnością regionu”. Bin Farhan powiedział, że rozmawiał z Safadim o destabilizującej roli, jaką Iran odgrywa w świecie arabskim.

W zeszłym roku odbyły się bezpośrednie rozmowy między Teheranem a Rijadem w celu osiągnięcia pojednania po dziesięcioleciach regionalnej rywalizacji, a Irak ogłosił w sierpniu, że był gospodarzem serii tajnych dialogów. Jordania poinformowała również, że była gospodarzem niektórych rozmów.

Wielu postrzegało ten dialog jako krok w kierunku możliwego rozwiązania napięć spowodowanych przez zamiary Iranu i Arabii Saudyjskiej, by rozszerzyć swoje wpływy w regionie za pośrednictwem grup pośredniczących. Oba kraje formalnie zerwały ze sobą stosunki w 2016 roku.

W październiku pojawiły się również doniesienia, że ​​Teheran i Rijad planują ponowne otwarcie swoich konsulatów w swoich krajach w ciągu najbliższych tygodni. Jednak w ciągu kilku miesięcy rozmowy nie przyniosły postępów, a Iran w zeszłym miesiącu przyznał, że nie doszło do rozwoju dialogu.

Kresy.pl/MEM

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz