Dwóch czołowych rywali na Bliskim Wschodzie będzie kontynuować rozmowy na temat odprężenia.

Informacje takie podał we wtorek portal telewizji Al Jazeera powołując się na irańskie środki masowego przekazu. Katarska telewizja twierdzi, że Teheran i Rijad prowadzą poufne negocjacje przez już od kwietnia. Miejscem ostatnich rozmów między czołowymi rywalami w regionie Bliskiego Wschodu była stolica Iraku – Bagdad.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Nowy minister spraw zagranicznych Iranu Hossejn Amirabdollahian w czasie wywiadu wyemitowanego w poniedziałek wieczorem przez lokalną telewizję państwową powiedział, że odbył rozmowę ze swoim saudyjskim odpowiednikiem Fajsalel bin Farhanem al-Saudem w kuluarach regionalnego szczytu, jaki odbywał się w Bagdadzie 28 sierpnia. Według szefa irańskiej dyplomacji jego saudyjski rozmówca zadeklarował, że Arabia Saudyjska gotowa jest do prowadzenia bezpośredniego dialogu, gdy tylko skompletowany zostanie nowy rząd Iranu.

Ebrahim Raisi, który w czerwcu wygrał wybory prezydenckie w Iranie, dopiero co zakończył formowanie swojej administracji. Nowy rząd, w skład którego wszedł Amirabdollahian, został zaprzysiężony w zeszłym tygodniu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Według zapowiedzi nowego szefa irańskiej dyplomacji, czwarta już runda negocjacji z Saudyjczykami ma rozpocząć się niebawem. Al Jazeera uznaje to za przejaw „deeskalacji” w regionie, który od dekady jest areną starcia interesów Teheranów i Rijadu, które wspierały przez te lata przeciwne strony w konfliktach w Syrii i Jemenie.

W 2016 r. Iran i Arabia Saudyjska zerwały stosunki dyplomatyczne po tym gdy tłum wkroczył do ambasady tego drugiego państwa w Teheranie w 2016 r.

Czytaj także: Arabia Saudyjska zakończyła blokadę Kataru

aljazeera.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz