Irak był gospodarzem więcej niż jednej rundy rozmów między regionalnymi wrogami, Iranem i Arabią Saudyjską, poinformował prezydent Iraku Barham Salih – przekazał w środę portal Aljazeera.

Jak przekazał w środę portal Aljazeera, Irak był gospodarzem więcej niż jednej rundy rozmów między regionalnymi wrogami, Iranem i Arabią Saudyjską, poinformował prezydent Iraku Barham Salih.

Salih wypowiedział się podczas wywiadu w środę, transmitowanego na żywo w internecie dla think tanku Beirut Institute. Nie podał więcej szczegółów.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

170 PLN    (0.77%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Dyplomaci mają nadzieję, że otwarcie bezpośrednich kanałów między Iranem a Arabią Saudyjską zasygnalizuje uspokojenie napięć na Bliskim Wschodzie po latach działań wojennych, które zbliżyły region do konfliktu na pełną skalę.

Bagdad był gospodarzem rozmów między wzajemnymi przeciwnikami 9 kwietnia w jedynej rundzie rozmów, o której donoszono wcześniej. Zapytany, ile rozmów saudyjsko-irańskich odbyło się w Iraku, Salih odpowiedział: „Więcej niż raz”.

Dla Iraku prowadzenie rozmów postrzegane jest jako znaczący krok, kraj konsekwentnie stara się odgrywać rolę regionalnego mediatora. Salih powtórzył to, mówiąc: „To trwa, jest ważne i jest znaczące, a dla Iraku ważne jest, aby był w stanie odegrać tę zwołującą rolę między tymi regionalnymi aktorami”.

Potwierdzenie Saliha następuje po tym, jak saudyjscy i irańscy urzędnicy złagodzili swój język i powiedzieli, że są przygotowani do pojednania.

Zobacz też: Arabia Saudyjska proponuje Hutim pomoc humanitarną w zamian za zawieszenie broni

Saudyjski następca tronu Mohammed bin Salman powiedział, że jego kraj szuka pozytywnych i specjalnych stosunków z Iranem, co zostało z zadowoleniem przyjęte przez irańskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Oba kraje zerwały stosunki dyplomatyczne w 2016 roku i obecnie borykają się z wieloma konfliktami zastępczymi, w tym w Jemenie. Salih powiedział również, że chciałby zobaczyć rozwiązanie rywalizacji między Iranem a Stanami Zjednoczonymi między innymi dlatego, że to podsyca przemoc w Iraku.

„Bliski Wschód został skazany na cykl konfliktów i niestabilności w ciągu ostatnich kilku dekad… Nadszedł czas, aby wyjść poza granice” – powiedział Salih.

Zobacz też: Arabia Saudyjska: Egzekucje trzech żołnierzy skazanych za „zdradę stanu”

Kresy.pl/Aljazeera

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz