Arabski następca tronu Mohammed Bin Salman powiedział we wtorek, że Arabia Saudyjska jest gotowa wesprzeć humanitarnie Hutich w Jemenie, jeśli ruch wyrazi gotowość do zawieszenia broni – poinformował Middle East Monitor.

Jak poinformował portal Middle East Monitor, arabski następca tronu Mohammed Bin Salman powiedział we wtorek, że Arabia Saudyjska jest gotowa wesprzeć humanitarnie Hutich w Jemenie, jeśli ruch wyrazi gotowość do zawieszenia broni.

„Królestwo Arabii Saudyjskiej proponuje ofertę obejmującą wsparcie ekonomiczne i wszystko, czego potrzebują w zamian za wstrzymanie ognia i zasiadanie przy stole negocjacyjnym” – powiedział Bin Salman w wywiadzie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4749.49 PLN    (21.58%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Mówiąc o związkach przywódcy Hutich Abdela-Maleka Al-Hutiego z Iranem, Bin Salman powiedział: „Nie ma wątpliwości, że ma silne powiązania z reżimem irańskim, ale Al-Huti jest Jemeńczykiem i mamy nadzieję, że ostatecznie stanie po stronie ojczyzny i arabizmu, a przede wszystkim interesu jego kraju”.

Książę wycofał swoje poprzednie oświadczenia, w których zagroził wyeliminowaniem Hutich w krótkim czasie.

W tym samym wywiadzie książę powiedział, że Arabia Saudyjska dąży do nawiązania dobrych stosunków z Iranem i wyraził gotowość swojego kraju do zrobienia kroku naprzód w tym kierunku, jeśli Teheran zgodzi się porzucić część swoich ambicji w regionie.

Zobacz też: Arabia Saudyjska: Egzekucje trzech żołnierzy skazanych za „zdradę stanu”

Irański minister spraw zagranicznych Javad Zarif spotkał się z rzecznikiem ruchu Hutich Mohammedem Abdulem Salamem. Spotkanie odbyło się podczas wizyty Zarifa w Omanie.

Minister wyraził poparcie Teheranu dla zawieszenia broni w Jemenie i zakończenia wojny sześcioletniej. W oświadczeniu wydanym przez jego ministerstwo stwierdzono, że starszy dyplomata Iranu „po raz kolejny podkreślił pogląd naszego kraju, że rozwiązanie polityczne jest jedynym rozwiązaniem kryzysu w Jemenie”.

Arabia Saudyjska zaproponowała „wszechstronne” zawieszenie broni i powrót do stołu negocjacyjnego. Jednak kierowany przez Hutich rząd z siedzibą w Sanie odrzucił ją natychmiast, mówiąc, że najpierw należy znieść blokadę kraju.

Spotkanie Zarifa z rzecznikiem Hutich było jednym z kilku w ciągu ostatnich kilku lat w stolicy Omanu, gdzie mieszka Abdul Salam. Przybycie ministra do Maskatu nastąpiło po wizytach w Katarze i Iraku. Spotkał się również ze swoim omańskim odpowiednikiem Sayyidem Badrem Bin Hamadem, aby omówić kwestie dwustronne i regionalne.

Kresy.pl/Middle East Monitor

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz