Narodowe Międzyuczelniane Stowarzyszenie Sportowe (NAIA) działające w USA postanowiło, że tak zwane “osoby transgenderowe” nie będą mogły uczestniczyć w kobiecych zawodach.

Krajowa konwencja NAIA, Rada Prezydentów, ogłosiła w poniedziałek decyzję, w której ustanowiła, że ​​od 1 sierpnia „tylko studentki, których płeć biologiczna jest żeńska” będą mogły brać udział w kobiecych zawodach sportowych organizowanych przez tę federację. Decyzja została podjęta jednogłośnie. Choć NAIA jest tylko jedną z federacji sportu akademickiego i nie jest tak silna jak Narodowe Stowarzyszenie Sportów Akademickich (NCAA), to jednak zrzesza 250 uczelni członkowskich z całego kraju, a według strony internetowej organizacji jej sportowcy otrzymują stypendia o łącznej wartości 1,3 miliarda dolarów.

NCAA przez ostatnie kilka lat znajdowała się w centrum debaty na temat mężczyzn uważających się za kobiety w sporcie kobiecym. Dyskutowano przypadek mężczyzny określającego się jako, Lia Thomas. Brał udział w mistrzostwach organizowanych przez NCAA w 2022 r. Z kolei “CeCe Telfer z Franklin Pierce wywołała zamieszanie w 2019 r., wygrywając bieg na 400 metrów przez płotki kobiet w Dywizji II po tym, jak wcześniej rywalizował jako mężczyzna” – podał Mail Online. Także Lia Thomas pływał wcześniej w zawodach dla mężczyzn.

Poniedziałkowa decyzja NAIA zapadła w chwili, gdy NCAA stanęła w obliczu pozwu sądowej złożonego przez kilkanaście zawodniczek, które twierdzą, że ich prawa zostały naruszone przez udział Thomas w zawodach. Pozew, złożony w zeszłym miesiącu przed amerykańskim sądem rejonowym w Atlancie, opisuje szok, jaki przeżyła pływaczka z Kentucky, Riley Gaines i inne zawodniczki, gdy dowiedziały się, że podczas mistrzostw w Atlancie będą musiały dzielić szatnię z Thomas.

Thomas był pierwszym sportowcem “transgenderowym”, który zdobył tytuł pierwszej ligi w jakimkolwiek sporcie, kończąc zawody przed trzema medalistami olimpijskimi.

W pozwie stwierdzono, że powódki „wnoszą tę sprawę, aby zabezpieczyć przyszłym pokoleniom kobiet obietnicę tytułu IX, której NCAA odmawia im i innym studentkom” – zacytował Mail Online. „Sporty akademickie są najważniejszą sceną sportu kobiet w Ameryce i chociaż NCAA nie komentuje toczących się postępowań sądowych, stowarzyszenie i jego członkowie będą w dalszym ciągu promować tytuł IX, dokonywać bezprecedensowych inwestycji w sport kobiet i zapewniać uczciwą konkurencję we wszystkich mistrzostwach NCAA” – stwierdziła z kolei w oświadczenia NCAA.

W 2022 r. NCAA zrewidowała swoje zasady dotyczące udziału “sportowców transgenderowych” w ramach, jak to nazwała, próby dostosowania się do krajowych organów zarządzających sportem.

Czytaj także: Szkocja jako pierwsza na świecie wprowadza historię LGBT do programu nauczania

dailymail.co.uk/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply