Kontrolowana przez Demokratów Izba Reprezentantów USA przyjęła poprawkę do budżetu obronnego Pentagonu rozszerzającą sankcje wobec gazociągu Nord Stream 2.

Jak podaje RFE/RL, poprawka została przyjęta w poniedziałek 20 lipca. Według strony News.ru poprawkę przyjęto jednogłośnie. Dotyczy ona budżetu obronnego na przyszły rok fiskalny.

Sankcje, które USA poprzednio nałożyły na przedsiębiorstwa układające rurociąg na dnie Bałtyku, wstrzymały jego budowę w grudniu 2019 roku. W związku z tym, że Rosja chce ukończyć budowę za pomocą własnych statków, Amerykanie postanowili rozszerzyć sankcje na inne podmioty.

Nowe sankcje mają uderzyć bezpośrednio w statki a także w ubezpieczycieli oraz przedsiębiorstwa udostępniające swoje obiekty dla technicznej modernizacji statków układających rurociąg.

Projekt budżetu Pentagonu musi zostać jeszcze zatwierdzony przez Senat i zostać podpisany przez prezydenta Donalda Trumpa.

Jak pisaliśmy, Senat USA włączył już rozszerzone sankcje wobec Nord Stream 2 do swojego projektu budżetu obronnego.

Nałożone pod koniec ubiegłego roku przez USA sankcje na firmy budujące Nord Stream 2 doprowadziły do wstrzymania układania ostatniego odcinka gazociągu na dnie Bałtyku. Jak pisaliśmy, by dokończyć budowę gazociągu samodzielnie, Rosjanie zawrócili z Dalekiego Wschodu statek Akademik Czerski, który ma techniczne możliwości prowadzenia takich prac. Na początku maja statek dopłynął na Bałtyk, co wywołało natychmiastową reakcję głównego promotora wymierzonych w Nord Stream 2 sankcji, prominentnego amerykańskiego senatora Teda Cruza, współautora najnowszej ustawy: „Jeśli Gazprom użyje Akademika Czerskiego do dokończenia gazociągu Nord Stream 2, amerykański prezydent musi nałożyć i nałoży sankcje na Gazprom. Jego funkcjonariusze utracą możliwość przybycia do USA, a wszystkie ich środki finansowe zostaną zamrożone, a to dopiero początek”.

Do zakończenia budowy pozostało jeszcze ułożenie 65 km podmorskiego odcinka gazociągu w przypadku jednej z jego nitek, a drugiej – 85 kilometrów.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply