Kontrolowana przez Demokratów Izba Reprezentantów USA przyjęła poprawkę do budżetu obronnego Pentagonu rozszerzającą sankcje wobec gazociągu Nord Stream 2.

Jak podaje RFE/RL, poprawka została przyjęta w poniedziałek 20 lipca. Według strony News.ru poprawkę przyjęto jednogłośnie. Dotyczy ona budżetu obronnego na przyszły rok fiskalny.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Sankcje, które USA poprzednio nałożyły na przedsiębiorstwa układające rurociąg na dnie Bałtyku, wstrzymały jego budowę w grudniu 2019 roku. W związku z tym, że Rosja chce ukończyć budowę za pomocą własnych statków, Amerykanie postanowili rozszerzyć sankcje na inne podmioty.

Nowe sankcje mają uderzyć bezpośrednio w statki a także w ubezpieczycieli oraz przedsiębiorstwa udostępniające swoje obiekty dla technicznej modernizacji statków układających rurociąg.

Projekt budżetu Pentagonu musi zostać jeszcze zatwierdzony przez Senat i zostać podpisany przez prezydenta Donalda Trumpa.

Jak pisaliśmy, Senat USA włączył już rozszerzone sankcje wobec Nord Stream 2 do swojego projektu budżetu obronnego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Nałożone pod koniec ubiegłego roku przez USA sankcje na firmy budujące Nord Stream 2 doprowadziły do wstrzymania układania ostatniego odcinka gazociągu na dnie Bałtyku. Jak pisaliśmy, by dokończyć budowę gazociągu samodzielnie, Rosjanie zawrócili z Dalekiego Wschodu statek Akademik Czerski, który ma techniczne możliwości prowadzenia takich prac. Na początku maja statek dopłynął na Bałtyk, co wywołało natychmiastową reakcję głównego promotora wymierzonych w Nord Stream 2 sankcji, prominentnego amerykańskiego senatora Teda Cruza, współautora najnowszej ustawy: „Jeśli Gazprom użyje Akademika Czerskiego do dokończenia gazociągu Nord Stream 2, amerykański prezydent musi nałożyć i nałoży sankcje na Gazprom. Jego funkcjonariusze utracą możliwość przybycia do USA, a wszystkie ich środki finansowe zostaną zamrożone, a to dopiero początek”.

Do zakończenia budowy pozostało jeszcze ułożenie 65 km podmorskiego odcinka gazociągu w przypadku jednej z jego nitek, a drugiej – 85 kilometrów.

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz