Włoska policja przejęła jacht “SY A” należący do Andrieja Mielniczenki, rosyjskiego oligarchy objętego sankcjami UE po inwazji Rosji na Ukrainę.

Wartość “Sailing Yacht A” wynosi około 530 mln euro (578 mln dolarów). To największy należący do prywatnego właściciela jacht motorowy ze wspomaganiem żaglowym. W sobotę włoskie władze poinformowały o przejęciu jachtu – podaje agencja Reuters. Jednostka cumowała w porcie w Trieście, na północnym-wschodzie Włoch.

Andriej Mielniczenko to jeden z rosyjskich oligarchów, którzy zostali objęci sankcjami Unii Europejskiej. Mielniczenko jest właścicielem firmy produkującej nawozy EuroChem Group i spółki węglowej SUEK.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu włoska policja skonfiskowała wille i jachty warte co najmniej 140 milionów euro od czterech Rosjan, którzy zostali umieszczeni na liście sankcji UE po ataku Rosji na Ukrainę.

Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała nałożenie dotkliwych sankcji na Rosję. Informowaliśmy, że Unia Europejska wykluczyła siedem rosyjskich banków z systemu rozliczeń międzynarodowych SWIFT. Rząd USA wprowadził sankcje zabraniające amerykańskim podmiotom transakcji z rosyjskim bankiem centralnym i innymi państwowymi instytucjami finansowymiPodawaliśmy, że na taki sam krok zdecydował się brytyjski rząd, zakazując podmiotom dokonywania transakcji z rosyjskim bankiem centralnym, ministerstwem finansów oraz państwowym funduszem majątkowym. Z kolei szef unijnej dyplomacji informował, że UE rozszerza grupę podmiotów i osób, które zostaną objęte pakietem sankcji. Także Japonia zamroziła aktywa prezydenta Rosji Władimira Putina oraz jego kluczowych urzędników. Międzynarodowe korporacje przyłączają się do działań rządów. Do tej pory kilkadziesiąt globalnych firm i koncernów zrezygnowało z różnych form działalności na rosyjskim rynku.

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział w piątek, że USA w ramach kary za inwazję na Ukrainę drastycznie obniżą swój status handlowy z Rosją, a także zakażą importu rosyjskich owoców morza, alkoholu i diamentów.

Informowaliśmy także, że Kijów negocjuje z krajami UE, aby aresztowane 415 miliardów dolarów rosyjskich rezerw zostało wykorzystane do zrekompensowania szkód wyrządzonych Ukrainie

Podawaliśmy, na Ukrainie uruchomiono projekt „Rosja zapłaci”, który gromadzi dane o obiektach zniszczonych przez Rosjan. Dane mają być wykorzystane w międzynarodowych sądach w celu uzyskania odszkodowania od Rosji.

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply