Włoska policja skonfiskowała wille i jachty warte co najmniej 140 milionów euro od czterech Rosjan, którzy zostali umieszczeni na liście sankcji UE po ataku Rosji na Ukrainę, podała w sobotę agencja prasowa Reutera.

Jak poinformowała agencja prasowa Reutera, włoska policja skonfiskowała wille i jachty warte co najmniej 140 milionów euro od czterech Rosjan, którzy zostali umieszczeni na liście sankcji UE po ataku Rosji na Ukrainę.

Policyjne źródło podało, że przejęto willę należącą do miliardera biznesmena Aliszera Usmanowa na śródziemnomorskiej Sardynii oraz willę nad jeziorem Como należącą do gospodarza telewizji państwowej Władimira Sołowiowa.

Ponadto źródła potwierdziły, że jachty należące do Aleksieja Mordaszowa i Giennadija Timczenki zostały skonfiskowane w nocy w północnowłoskim porcie Imperia. Uważa się, że rosyjscy oligarchowie kupili wiele willi w wybranych włoskich lokalizacjach w ciągu ostatnich 20 lat, a źródła podają, że w nadchodzących dniach dojdzie do przejęcia większej liczby aktywów, ponieważ państwa zachodnie wprowadzają masowe sankcje, aby zmusić Rosję do wycofania się z Ukrainy.

W piątek wydział wywiadu finansowego Banku Włoch polecił włoskim bankom pilne poinformowanie o wszystkich środkach podjętych w celu zamrożenia aktywów osób i podmiotów umieszczonych na unijnej liście.

Biorąc pod uwagę całej jego rodzinę, magazyn Forbes szacuje, że majątek Mordaszowa miał szacunkową wartość netto 29,1 miliarda dolarów przed nałożeniem sankcji.

Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała nałożenie dotkliwych sankcji na Rosję. Informowaliśmy, że Unia Europejska wykluczyła siedem rosyjskich banków z systemu rozliczeń międzynarodowych SWIFT. Rząd USA wprowadził w poniedziałek sankcje zabraniające amerykańskim podmiotom transakcji z rosyjskim bankiem centralnym i innymi państwowymi instytucjami finansowymi. Podawaliśmy, że na taki sam krok zdecydował się brytyjski rząd, zakazując podmiotom dokonywania transakcji z rosyjskim bankiem centralnym, ministerstwem finansów oraz państwowym funduszem majątkowym. Z kolei szef unijnej dyplomacji poinformował w niedzielę w czasie konferencji prasowej, że UE rozszerza grupę podmiotów i osób, które zostaną objęte pakietem sankcji. Także Japonia zamroziła aktywa prezydenta Rosji Władimira Putina oraz jego kluczowych urzędników. Międzynarodowe korporacje przyłączają się do działań rządów. Do tej pory kilkadziesiąt globalnych firm i koncernów zrezygnowało z różnych form działalności na rosyjskim rynku.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply