Prezydent USA Joe Biden zakazał importu do USA rosyjskiej wódki, owoców morza i diamentów. Wspólnie z innymi przywódcami państw G7 zadeklarował wolę gospodarczej izolacji Rosji.

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział w piątek, że USA w ramach kary za inwazję na Ukrainę drastycznie obniżą swój status handlowy z Rosją, a także zakażą importu rosyjskich owoców morza, alkoholu i diamentów.

Decyzja o cofnięciu Rosji statusu „preferowanego partnera handlowego” została podjęta w koordynacji z Unią Europejską i grupą G7.

Odebranie Rosji tego statusu może pozwolić USA i ich sojusznikom na nałożenie wyższych ceł oraz kontyngentów na niektóre rosyjskie towary. Decyzja w tej sprawie należy do Kongresu.

„Putin jest agresorem. I Putin musi zapłacić cenę” – powiedział Biden, który wcześniej rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Biden i pozostali przywódcy państw G7 oświadczyli, że pozostają “zdecydowani odizolować Rosję od naszych gospodarek i międzynarodowego systemu finansowego”.

Amerykański prezydent ostrzegł, że Rosja zapłaci „surową cenę”, jeśli rosyjskie wojsko użyje broni chemicznej przeciwko Ukrainie.

Kolejnymi działaniami zapowiedzianymi przez Joe Bidena jest rozszerzenie listy sankcjonowanych rosyjskich oligarchów i zakaz eksportu dóbr luksusowych do Rosji.

W osobnym oświadczeniu Biały Dom oświadczył, że Biden zabroni amerykańskich inwestycji w Rosji poza sektorem energetycznym, a kraje G7 zablokują pozyskiwanie przez Rosję środków z Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego.

CZYTAJ TAKŻE: Orban: nie będzie unijnych sankcji na gaz i ropę z Rosji

Kresy.pl / reuters.com / apnews.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply