Nasilenie walk w Libii

Wbrew postanowieniom styczniowego szczytu mocarstw w Berlinie w Libii walki nie ustały, a 9 lutego doszło do ich eskalacji.

Libijska Armia Narodowa (LNA) dowodzona przez gen. Chalifę Heftara informuje, że w niedzielę rano doszło do eskalacji walk na południowych przedmieściach stolicy Libii Trypolisu. “Dziś starcia są wyraźnie ciężkie z użyciem broni średniej i ciężkiej” – głosi komunikat LNA cytowany przez portal Al Masdar News. Według portalu Libya.liveuamap.com do nasilenia walk doszło już 5 lutego. LNA miała wówczas ostrzelać z broni teren Trypolisu, między innymi budynek miejscowego uniwersytetu.

Oddziały broniącego się w Trypolisie Rządu Pojednania Narodowego (GNA) również nasiliły działania 5 lutego. Artyleria ostrzelała stanowiska LNA w obozie Takbali. Ostrzelano też dwa pojazdy LNA z wyrzutni pocisków przeciwpancernych Kornet. Oddziały rządowe twierdzą też, że tego dnia zestrzeliły drona rosyjskiej produkcji, używanego prawdopodobnie przez żołnierzy gen. Heftara. 6 lutego oddziały GNA ponownie atakowały czołgi LNA na południowych przedmieściach Trypolisu.

Walki nasilają się w czasie gdy Misja ONZ ds. Libii zaproponowała 8 lutego by 18 lutego przeprowadzić kolejną rundę negocjacji między przedstawicielami skonfliktowanych stron. Misja podkreśliła konieczność zawieszenia broni, wymiany jeńców i ciał poległych oraz zezwolenie na powrót osób, które opuściły swoje domostwa uciekając przed walkami.

19 stycznia odbyła się w Berlinie konferencja przywódców Niemiec, Turcji, Francji, Rosji, Wielkiej Brytanii, szefa dyplomacji USA, przedstawicieli Unii Europejskiej, Ligi Arabskiej, sekretarza generalny ONZ oraz przywódców walczących w Libii stron. Efektem rozmów było porozumienie co do utrzymania embarga na sprzedaż broni do tego upadłego państwa oraz zawieszenia broni, jakie zostało osiągnięte na skutek mediacji Rosji i Turcji.

Wojna domowa w Libii trwa od czasu gdy interwencja NATO wspierając rebelię jaka rozpoczęła się w Begazi, doprowadziła w 2011 r. do obalenia wieloletniego przywódcy tego kraju, Maummara Kaddafiego. W 2015 roku portal Wikileaks ujawnił wiadomości z poczty elektronicznej Hillary Clinton, z których wynikało, że francuski wywiad przekazał znaczne sumy pieniędzy libijskim rebeliantom w czasie gdy rozpoczynali oni swoje działania przeciw Muammarowi Kaddafiemu. W marcu 2018 roku były prezydent Francji, który przeprowadził zbrojną interwencję przeciw Kaddafiemu został zatrzymany i przesłuchany w sprawie nielegalnego finansowania swojej kampanii wyborczej w 2007 roku właśnie za pieniądze obalonego libijskiego przywódcy.

almasdarnews.com/libya.liveuamap.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply