Protest polskich rolników w Brukseli. Chcą wprowadzenia ceł na ukraińskie zboże

Polscy rolnicy protestowali przed siedzibą Komisji Europejskiej w Brukseli przeciwko importowi zboża z Ukrainy. Domagają się m.in. wprowadzenia ceł oraz większego wsparcia ze strony Unii Europejskiej.

We wtorkowym proteście, poza Polakami, wzięli udział także rolnicy z Węgier, Słowacji, Rumunii i Bułgarii. W rozmowie z brukselską korespondentką RMF FM mówią m.in., że obawiają się niekorzystnych cen w skupach zboża, przez nadmiar ziarna z Ukrainy.

„Obawiamy się, że nie będziemy mieć godnych cen w czasie żniw, jak będziemy chcieli sprzedać swoje produkty. Domagamy się wprowadzenia ceł, tak jak było dawniej” – powiedziała jedna z protestujących, cytowana przez radio. Inny powiedział, że rolnicy są u granic wytrzymałości i wezwał brukselskich decydentów do podjęcia zdecydowanych działań.

 

Jak podaje RMF, rolnicy oczekują, że Bruksela wykaże się większą determinacją w zwalczaniu kryzysu na rynku produktów rolnych. Przypomina, że organizacje rolnicze od dawna żądają przywrócenia ceł na ukraińskie towary, w tym na zboże, drób, jaja i mleko.

Stacja zaznacza, że Komisja Europejska posiada narzędzia do przywrócenia ceł do poziomu sprzed wojny rosyjsko-ukraińskiej. Jednak poszczególne kraje członkowskie, w tym Polska, musiałyby udowodnić, że import towarów ukraińskich powoduje poważne zakłócenia w skali całej UE, a nie lokalnie czy regionalnie. Ponadto, umowa stowarzyszeniowa UE- Ukrainą z 2016 roku zmniejsza cła na większość produktów rolnych do zera, stąd znaczenie miałyby zasadniczo regulacje dotyczące pszenicy, która przed wojną objęta była osobną stawką celną.

Jak pisaliśmy, Komisja Europejska poinformowała we wtorek o zatwierdzeniu polskiego programu o wartości ok. 1 mld euro (4,7 mld zł). Ma służyć wsparciu polskich producentów rolnych w kontekście wojny na Ukrainie. Pieniądze będą pochodziły z budżetu państwa.

Zobacz także: Minister rolnictwa: w magazynach jest 8 mln ton ukraińskiego zboża

W połowie maja br. Komisja Europejska zatwierdziła także inny program pomocy polskim rolnikom o wartości 1,3 mld euro (6 mld zł). Jego celem jest pokrycie ryzyka szkód, wyrządzonych niektórym produktom roślinnym i gatunkom zwierząt gospodarskich, spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi, takimi jak huragany, powodzie, osunięcia ziemi.

Rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply