Czeska prezydencja poinformowała, że sankcje Unii Europejskiej nałożone na Rosjan zostały przedłużone o kolejne pół roku.

Ukraińska agencja informacyjna UNIAN podaje tę informację w kontekście wcześniejszych postulatów Węgier, które domagały się gwarancji, że ewentualne przyszłe sankcje UE nie obejmą rosyjskiego sektora energetyki atomowej.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6527.39 PLN    (29.66%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jednak Węgry nie zablokowały przedłużenia sankcji wobec Rosjan, które zostały już uzgodnione, jak poinformowała rzeczniczka przedstawicielstwa Czech przy UE, choć nie zostały jeszcze formalnie opublikowane. Praga sprawuje obecnie prezydencję w Radzie Europejskiej.

UNIAN twierdzi również, powołując się na nieskonkretyzowanych unijnych dyplomatów, że w zeszłym tygodniu Węgry zażądały zniesienia sankcji wobec trzech rosyjskich oligarchów. Rząd premiera Viktora Orbana zablokował ostatnio kilka sankcji wobec Rosji. Gdyby Węgry teraz zablokowały przedłużenie głównego ich pakietu, przestałyby one działać już w czwartek.

Chodzi o represalia wobec ponad 1200 rosyjskich osób fizycznych i prawnych w związku z cih poparciem dla wojny rosyjskiej na Ukrainie. Sankcje obejmują zamrożenie aktywów oraz zakaz wjazdu do krajów Unii.

12 września Węgry postulowały udzielenie przez Brukselę gwarancji, że kolejne sankcje nie obejmą rosyjskiego sektora energetyki jądrowej. Węgierski Urząd Energii Atomowej udzielił w sierpniu licencji na budowę dwóch nowych reaktorów w elektrowni jądrowej Paks rosyjskiemu Rosatomowi, na podstawie umowy z 2014 roku.

Koszt ich budowy szacowano na 12,5 mld euro. W 2016 roku Rosjanie przyznali Węgrom kredyt o wartości 10 mld euro na preferencyjnych warunkach właśnie na rozbudowę elektrowni jądrowej w Paks.

unian.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz