Bild: niejawne rozmowy ONZ-Rosja ws. umowy zbożowej – Moskwa może ominąć główne sankcje

Toczące się w kuluarach tajne rozmowy między przedstawicielami ONZ i Rosji, mające doprowadzić do wznowienie umowy zbożowej, umożliwiają ominięcie głównych sankcji zachodnich nałożonych na Moskwę – pisze „Bild”.

Niemiecki „Bild” poinformował w piątek, że dotarł do „tajnej korespondencji” między sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem i ministrem spraw zagranicznych Rosji Sergiejem Ławrowem. Chodzi o list datowany jest na 28 sierpnia. Jak podano, pismo zawiera propozycję czteropunktowego porozumienia z Federacją Rosyjską, mającego doprowadzić do wznowienia umowy ws. umożliwienia transportu zboża statkami przez Morze Czarne.

Gazeta zaznacza jednak, że dyskutowany, najwyraźniej potajemnie, układ między ONZ i Rosją, ma w gruncie rzeczy prowadzić do ominięcia przez Moskwę zachodnich sankcji. W realizacji planu miałaby pomóc specjalnie utworzona i kontrolowana przez Kreml spółka, której zadaniem byłoby zapewnienie obsługi transakcji płatniczych. Ponieważ jednak formalnie nie będzie to bank, nie będą jej dotyczyć unijne restrykcje.

 

Zapytany o tę sprawę przedstawiciel Komisji Europejskiej miał przyznać, że UE jest otwarta na znalezienie bardziej „trwałego rozwiązania”, które umożliwi dokonywanie płatności SWIFT dla transakcji rolniczych „zgodnie z prawem unijnym”. Podobnie wypowiedział się przedstawiciel dostawcy usług finansowych SWIFT. Zaznaczył, że ma świadomość, „że na wysokim szczeblu toczą się dyskusje dotyczące inicjatywy czarnomorskiej”.

Media przypominają, że po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku jedną najważniejszych sankcji Zachodu nałożonych na Rosję było odłączenie najważniejszych rosyjskich banków od systemu SWIFT.

„Bild” opisał również inne elementy ewentualnego porozumienia ONZ-Rosja. Mianowicie, w ramach wznowionego porozumienia zbożowego, możliwy miałby być transport rosyjskich produktów rolnych. Ponadto, sam Guterres miał wprost zaoferował Ławrowowi ubezpieczenie rosyjskich transportów od ewentualnych ataków ukraińskich. Dotyczyłoby to statków pływających pod rosyjską banderą na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim. Gwarancji miałby udzielić fundusz Lloyd’s, z siedzibą w Wielkiej Brytanii.

Sekretarz generalny ONZ miał obiecywać stronie rosyjskiej, że „Narody Zjednoczone będą wspierać ubezpieczenia, aby podkreślić znaczenie rosyjskiego eksportu dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego”.

Guterres miał też zaproponować ułatwienie dostępu rosyjskim statkom do unijnych portów. Uproszczone mogłyby zostać procedury formalne dla rosyjskich transportowców przewożących produkty rolne oraz nawozy.

„Bild” pisze, że nie uzyskał odpowiedzi z biura sekretarza generalnego ONZ. Propozycje Organizacji Narodów Zjednoczonych mają być jednak przedmiotem analiz na Kremlu. Według niemieckiej gazety, w Moskwie nie brakuje jednak sceptyków, którzy uważają, że dotrzymanie takiej “umowy” będzie bardzo trudne w obecnych warunkach. Jednocześnie, tego rodzaju porozumienie zdecydowanie odrzucają przedstawiciele Ukrainy.

Czytaj także: Brytyjskie lotnictwo zaczęło ochraniać statki cywilne na Morzu Czarnym

Bild / rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply