Fico: Słowacja nie stanie na drodze Ukrainy do UE [+VIDEO]

Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że jego kraj chce szybkiego członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej.

Premier Słowacji Robert Fico poinformował w czwartek na wspólnej konferencji prasowej z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem na Słowacji, że jego kraj chce szybkiego członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej.

Fico zapewnił, że Słowacja wspiera ambicje Ukrainy związane z członkostwem w UE. “To nie jest spekulacja. To absolutne pełne wsparcie” – powiedział.

“Nie jesteśmy krajem, który będzie Wam utrudniał drogę. Wręcz przeciwnie, chcemy pomóc, podzielić się z Wami naszym doświadczeniem w negocjacjach akcesyjnych” – dodał Fico.

Zapewnił, że Słowacja pragnie, aby Ukraina szybko została członkiem Unii Europejskiej, bo „to jest gwarancja perspektyw kraju, rozwoju kraju i pokojowego rozwoju”.

“Trzymamy za Was kciuki” – zapewnił Robert Fico.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow prowadził rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Słowacji Jurajem Blanárem w czasie forum dyplomatycznego w  tureckiej Antalyi.

Zobacz też: Polskie MSZ krytykuje słowacką dyplomację za rozmowę z Ławrowem

Jak podała agencja informacyjna RIA Nowosti rozmowy odbywały się przy drzwiach zamkniętych. „Doszło do wymiany poglądów w najpilniejszych kwestiach agendy międzynarodowej, w tym w sprawie sytuacji wokół Ukrainy” – można przeczytać komunikacie opublikowanym na stronie internetowej resortu. Blanárem i Ławrow mówili w tym kontekście o rozmowach na temat Ukrainy, jaki mają odbyć się w Szwajcarii.

„Strona rosyjska potwierdziła gotowość przywrócenia stosunków ze Słowacją na szczeblu międzyparlamentarnym, w obszarach pamięci kulturalnej, humanitarnej i wojskowej” – przekazała rosyjska dyplomacja.

Ławrow przybył do Turcji, aby wziąć udział w Forum Dyplomatycznym organizowanym przez to państwo. Pierwszego dnia wizyty omówił aktualne kwestie rosyjsko-tureckiego dialogu politycznego oraz współpracy handlowo-gospodarczej ze swoim tureckim odpowiednikiem Hakanem Fidanem, a także spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Azerbejdżanu Dżejhunem Bajramowem oraz szefem dyplomacji Kirgistanu Żeenbekiem Kułubajewem, prezydentem Republiki Serbskiej w ramach Bośni i Hercegowiny Miloradem Dodikiem, a także królem afrykańskiego Eswatini Mswatim III.

Spotkanie szefów dyplomacji skomentował już premier Słowacji Robert Fico. Przedstawił rozmowy z Ławrowem jako przykład „naszej zrównoważonej i suwerennej słowackiej polityki zagranicznej wobec wszystkich stron świata” – cytuje portal Ukraińska Prawda. Szef słowackiego rzadu podkreślił przy tym – „Wiedziałem o tym spotkaniu, w pełni poleciłem mu [ministrowi Blanárowi] spotkanie z rosyjskim ministrem”.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply