„Janusz Komenda, pracownik wyrzucony z IKEA za cytowanie Biblii został właśnie wyrokiem Sądu Okręgowego w Krakowie prawomocnie przywrócony do pracy” – informuje w mediach społecznościowych mec. Jerzy Kwaśniewski z Ordo Iuris.

Jak przekazał mecenas Kwaśniewski, zdaniem sądu, „miejsce pracy powinno być wolne od indoktrynacji światopoglądowej”.

“Chrześcijanie mają prawo do swojej wiary i do swoich przekonań. Pracownik mógł odebrać postępowanie pracodawcy jako uderzenie w jego wartości” – wskazuje Kwaśniewski i podkreśla, że „wypowiedź pracownika nie miała charakteru groźby”, a „Janusz Komenda działał w obronie swoich wartości”.

Mecenas podziękował prawnikom zaangażowanym w sprawę i przypomniał, że o Januszu Komendzie jasno wyraziła opinię Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich. “Gratulujemy Panu odwagi w wyznawaniu i obronie wiary w codziennym życiu. To jest właśnie apostolstwo świeckich postulowane przez Sobór Watykański II w dekrecie Apostolicam actuositatem oraz przypomniane przez św. Jana Pawła II w adhortacji Familiaris consortio. Pana postawa zasługuje na uznanie i naśladowanie” – głosi opinia Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich.

„Mimo tego, prawomocne rozstrzygnięcie Sądu Okręgowego w Krakowie stanowi milowy krok w kierunku ochrony wolności wyrażania swoich poglądów, wolności religijnej. Zdaje się ono stanowić tamę dla wielkich korporacji, które, wychodząc poza ramy stosunku pracy, narzucają swoim pracownikom lewicową ideologię, a tych, którzy jej nie akceptują, karzą dyscyplinarnie, a ostatecznie – wyrzuceniem z pracy. W orzeczeniu sądu wybrzmiewa również prawo chrześcijan do obrony swoich wartości, szczególnie w Rzeczypospolitej, gdzie stanowią oni znaczną część społeczeństwa. Pan Janusz został prawomocnie przywrócony do pracy, a równolegle wzmocniony został fundament demokratycznego państwa, jakim jest wolność słowa” – wskazuje adw. Paweł Szafraniec z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

Jak informowaliśmy, w grudniu ub. roku Sąd Rejonowy dla Krakowa – Nowej Huty nakazał przywrócenie do pracy Janusza Komendę, pracownika firmy IKEA, zwolnionego w 2019 roku za zacytowanie fragmentu Pisma Świętego i wyrażenie negatywnej opinii o postulatach ruchu LGBT na wewnętrznym forum firmy. Była to reakcja na propagowanie treści ideologicznych przez pracodawcę. Uznano, że wypowiedzenie mu umowy o pracę było bezprawne.

Przypomnijmy, że w 2019 roku władze firmy IKEA zamieściły na forum pracowniczym treści promujące postulaty organizacji LGBT. Janusz Komenda, doświadczony pracownik firmy, w reakcji na ten wpis opublikował komentarz, zawierający dwa cytaty z Biblii odnoszące się do praktyk homoseksualnych oraz własną opinię na ten temat. Kierownictwo firmy zdecydowało o rozwiązaniu z Komendą umowy o pracę, a osoby, które „polubiły” jego wpis, ukarano upomnieniem.

Według wyjaśnień sieci, zwolnienie pracownika miało być spowodowane rzekomym „naruszeniem zasad współżycia społecznego” oraz „utratą zaufania przez pracodawcę”.

PRZECZYTAJ: IKEA w Polsce zwolniła sprzedawcę za cytowanie Biblii przy argumentowaniu sprzeciwu wobec promowania LGBT

Czytaj także: „Zostałem poddany niedopuszczalnej presji” – oświadczenie sprzedawcy zwolnionego z IKEI za cytowanie Biblii

Pokrzywdzonego reprezentował w postępowaniu Instytut Ordo Iuris. Jego prawnicy wskazali, że rzeczywistą przyczyną wypowiedzenia umowy było wyrażenie przez Janusza Komendę jego przywiązania do katolickiego nauczania. Uważają, że również twierdzenie o „utracie zaufania przez pracodawcę” nie znajduje potwierdzenia, ponieważ pracownik był dobrze oceniany za swoją pracę zarówno przez przełożonych, jak i przez współpracowników i klientów.

Kresy.pl / ordoiuris.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply