Ambasady krajów zachodnich, m.in. Danii i Wielkiej Brytanii, a także Izraela, pracują nad wspólnym listem z wyrazami poparcia dla postulatów ruchu LGBT w Polsce.

Zagraniczni dyplomaci zdecydowali o ponownym wsparciu dla postulatów ruchu LGBT. Podobnie jak w latach ubiegłych, ambasadorzy opublikują wspólne stanowisko, w którym wyrażą poparcie dla środowisk LGBT. List zostanie opublikowany w poniedziałek.

Według informacji Polsat News, zagraniczni dyplomaci kolejny raz zdecydowali się wyrazić wsparcie dla postulatów środowisk i ruchów LGBT w Polsce. Aktualnie, trwają prace nad treścią listu w tej sprawie. Ma on zostać opublikowany w najbliższy poniedziałek.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
 

Prace nad listem otwartym wspierającym postulaty LGBT koordynuje Ambasada Królestwa Danii, co potwierdziła Urszula Eriksen, urzędnik ds. dyplomacji publicznej duńskiej ambasady.

Przeczytaj: Szef ambasady USA: polska gospodarka traci miliardy dolarów przez nierówne traktowanie osób LGBT

Na razie ie wiadomo jak wielu dyplomatów ostatecznie podpisze wspólną deklarację wsparcia społeczności i postulatów LGBT, choć mówi się o co najmniej kilkunastu przedstawicielach dyplomatycznych krajów zachodnich, w tym Wielkiej Brytanii czy Malty. W tym gronie będzie też ambasador Izraela w Polsce, co potwierdził przedstawiciel tej placówki.

Polsat News podaje, że wśród sygnatariuszy listu znajdzie się również Anna Clunes, ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce. List będzie sygnowany również przez dyplomatów pracujących w Ambasadzie Malty. Przedstawiciel ambasady USA w Polsce oświadczył, że nie będzie komentował sprawy, dopóki list nie zostanie opublikowany. Podobne stanowisko zajęła ambasada Cypru.

Przypomnijmy, że we wrześniu ub. roku 50 ambasadorów i przedstawicieli organizacji międzynarodowych w Polsce wystosowało list otwarty dotyczący sytuacji sytuacji środowisk LGBT w Polsce. Jak podano, sporządzanie listu koordynowała ambasada Królestwa Belgii w Polsce. List zamieściła ówczesna ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher dodając uwagę, że „prawa człowieka to nie ideologia”. W liście napisano, że dyplomaci chcieli wyrazić swoje poparcie dla „starań o uświadamianie opinii publicznej w kwestii problemów, jakie dotykają społeczność gejów, lesbijek, osób biseksualnych, transpłciowych i interpłciowych (LGBTI) oraz innych mniejszości w Polsce stojących przed podobnymi wyzwaniami”. Pod listem podpisali się m.in. ambasadorowie Argentyny, Australii, Austrii, Belgii, Chorwacji, Cypru, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Izraela, Japonii, Kanady, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Malty, Niemiec, Norwegii, Nowej Zelandii, Portugalii, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Szwajcarii, Ukrainy, Wenezueli, Wielkiej Brytanii czy Włoch.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Czytaj także: Mosbacher o liście ambasadorów: Polityka Polski w sprawie LGBT przekłada się na decyzje inwestycyjne i militarne

Dodajmy, że w ubiegłym miesiącu Sekretarz Stanu USA Antony Blinken podpisał zarządzenie, które zatwierdza wywieszanie flag ruchu LGBT przez amerykańskie przedstawicielstwa dyplomatyczne. Od teraz, mogą one powiewać na masztach ambasad USA, w tym także w Polsce, oficjalnie.

Polsat News / Pch24.pl/ Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz