Poznań: kibice Lecha oczyścili zdewastowany pomnik [+FOTO]

Kibice Lecha Poznań oczyścili pomnik Ułanów Poznańskich, zdewastowany przy okazji proaborcyjnych protestów. Jednocześnie wyrazili poparcie dla protestujących przeciwko wyrokowi TK ws. tzw. aborcji eugenicznej. „Doskonale rozumiemy protest kobiet. Ale na wandalizm, niszczenie zabytków, pomników nie pozwolimy”.

Jak informowaliśmy, osiem gwiazdek oznaczających wulgarne „Je*ać PiS” oraz hasło „strajk kobiet” pojawiło się w miniony weekend, podczas protestów przeciwników zakazu tzw. aborcji eugenicznej, w Poznaniu na pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Wiadomo, że policja przeprowadziła oględziny zniszczonego pomnika, ale według oficjalnych informacji biura prasowego KWP w Poznaniu nie nie wpłynęło żadne oficjalne zgłoszenie.

Do oczyszczania pomnika przystąpili kibice Lecha Poznań, którzy we wtorek poinformowali o tym na Facebooku, zamieszczając również fotografie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

We wpisie zaznaczyli, że „atmosfera na ulicach miast w całej Polsce jest wyjątkowo gorąca”, a „skala niezadowolenia społecznego jest olbrzymia”. Wymienili w tym kontekście kryzys gospodarczy, obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, działania rządu oraz decyzję Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. aborcji eugenicznej. Przedstawiciele kibiców Lecha napisali, że nie są na to obojętni i przyznali, że wielu z nich „brało udział w manifestacjach wspierających Polki”.

„Jednakże nigdy nie będzie naszej zgody na niszczenie dziedzictwa kulturowego, zabytków, czy przerywanie obrządków religijnych. Nie zamierzamy jednak bronić jakichkolwiek oprawców – bez względu na to czy są w sutannach czy bez – tylko ofiary” – czytamy we wpisie. Dodali, że to ugrupowania lewicowe i anarchistyczne wykorzystują „tragedię kobiet”, a mainstreamowe media próbują skłócić ludzi.

„Doskonale rozumiemy protest kobiet. Ale na wandalizm, niszczenie zabytków, pomników nie pozwolimy. Nie dajmy się podzielić” – piszą kibice Lecha.

Zobacz także: Rolnicy w Nowym Dworze Gdańskim wsparli protest feministek. Poparcie wyraził także lider Agrounii

15 Pułk Ułanów Poznańskich to oddział kawalerii Armii Wielkopolskiej i Wojska Polskiego II RP. W 1919 r. odegrał ważną rolę w przejęciu Poznania z rąk niemieckich, uczestnicząc w opanowaniu lotniska Ławica w Poznaniu.

Na czwartkowym posiedzeniu Trybunał Konstytucyjny obradujący w pełnym składzie uznał za niezgodne z konstytucją przepisy dopuszczające tzw. aborcję eugeniczną. Wyrok Trybunału wywołał protesty środowisk proaborcyjnych, w czasie których, zwłaszcza w niedzielę, doszło do wielu aktów profanacji w kościołach katolickich. Podobnie było również w Poznaniu, gdzie w sobotę pod katedrą na Ostrowiu Tumskim demonstranci używali wulgarnych haseł pod adresem duchownych i Kościoła. Skandowano m.in. „Precz z czarnymi, precz z kościołem”, „Jeb.. kler” czy „Polska laicka nie katolicka”. W ten sposób domagano się, żeby przedstawiciele Kościoła w Polsce, na czele z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, metropolitą poznańskim abp. Stanisławem Gądeckim, wycofali się z poparcia dla decyzji Trybunału.

Przeczytaj: Biskup do uczestników proaborcyjnego wiecu: „Wara od mojej kieleckiej katedry”

Czytaj także: Archidiecezja Katowicka poprosiła narodowców, aby ci nie bronili katedry

Zobacz: Zdewastowano zabytkową katedrę w Płocku. Na murze pojawiło się hasło „Piekło kobiet”

W niedzielę w ramach akcji „Słowo na niedzielę” feministki dążyły do przeprowadzenia masowych profanacji podczas Mszy świętych. Część z nich udaremniona została przez członków Młodzieży Wszechpolskiej i Straży Marszu Niepodległości, ale m.in. w Poznaniu doszło do zakłócania Mszy św. i profanowania kościołów. Zdewastowany został też pomnik Jana Pawła II na Ostrowie Tumskim.

Przeczytaj: Oświadczenie Konferencji Episkopatu Polski ws. profanacji w kościołach

Zobacz także: „Wypier…ać”, „Jeb… PiS”, „Precz z Kościołem” – kolejne protesty przeciwko decyzji TK ws. aborcji eugenicznej [+VIDEO/+FOTO]

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda zaapelował we wtorek o obronę świątyń. Ma to związek z dramatycznymi wydarzeniami i atakami bojówkarzy na kościoły i zakłócaniem Mszy Świętych. Z kolei dzień wcześniej, w poniedziałek, Młodzież Wszechpolska ogłosiła powstanie „Samoobrony Wiernych”.

W poniedziałek lewicowi aktywiści, sprzeciwiający się wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w kwestii aborcji, wyszli na ulice Warszawy i zaatakowali kościół pw. św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży. Kościoła bronili przedstawiciele środowiska narodowego. W kierunku obrońców kościoła poleciały petardy i butelki. Policja zachowywała się biernie.

Przeczytaj: Bilans protestów zwolenników aborcji: więcej nielegalnych zgromadzeń niż mandatów

CZYTAJ TAKŻE: Jałowość liberalizmu – o próżności koncepcji „neutralnego światopoglądowo państwa prawa” w kontekście niedawnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej

Facebook / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz