Bilans protestów zwolenników aborcji: więcej nielegalnych zgromadzeń niż mandatów

Komenda Główna Policji poinformowała o bilansie niedzielnych protestów zwolenników aborcji przeciwko czwartkowej decyzji TK delegalizującej aborcję eugeniczną. Z informacji podanych przez rzecznika KGP wynika, że policja nałożyła mniej mandatów, niż było nielegalnych zgromadzeń i zbiegowisk.

Jak podał w poniedziałek rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka, w całym kraju w niedzielę doszło do 226 nielegalnych zgromadzeń i zbiegowisk zwolenników aborcji. Według rzecznika funkcjonariusze w ich trakcie zabezpieczali porządek i bezpieczeństwo.

„Łącznie w związku ze zbiegowiskami ujawniono 23 przestępstwa, 481 wykroczeń, pouczono 52 osoby, nałożono 142 mandaty karne, sporządzono 281 wniosków o ukaranie do sądu” – oświadczył insp. Ciarka.

Jeszcze w sobotę niektórzy komentatorzy zwracali uwagę, że policja łagodniej traktuje demonstracje zwolenników aborcji niż równolegle odbywające się protesty przeciwników ograniczeń związanych z epidemią.

PRZECZYTAJ: Marsz o Wolność – protest przeciwników obostrzeń w Warszawie. Policja użyła gazu [+VIDEO]

Jak pisaliśmy, na czwartkowym posiedzeniu Trybunał Konstytucyjny obradujący w pełnym składzie uznał za niezgodne z konstytucją przepisy dopuszczające tzw. aborcję eugeniczną. Zgodnie z wyrokiem, od którego zdania odrębne złożyli sędziowie Piotr Pszczółkowski i Leon Kieres, niezgodny z konstytucją jest artykuł ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, który dopuszczał aborcję w wypadku podejrzenia ciężkiego uszkodzenia lub nieuleczalnej choroby nienarodzonego dziecka.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Wyrok Trybunału wywołał gwałtowne protesty środowisk proaborcyjnych, często skierowanych przeciwko Kościołowi. W niedzielę doszło do profanacji mszy w kościołach, m.in. w Poznaniu, manifestowano także pod siedzibą konserwatywnego Instytutu Ordo Iuris.

Zobacz także: „Wypier…ać”, „Jeb… PiS”, „Precz z Kościołem” – kolejne protesty przeciwko decyzji TK ws. aborcji eugenicznej [+VIDEO/+FOTO]

W Katowicach przedstawiciele środowisk lewicowych demonstrowali przed budynkiem katedry w Katowicach. Doszło do przepychanek z kontrmanifestującymi przedstawicielami Młodzieży Wszechpolskiej i innych środowisk narodowych. W Warszawie przedstawiciele Straży Marszu Niepodległości powstrzymali feministki przed wtargnięciem do bazyliki Św. Krzyża.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Oświadczenie Konferencji Episkopatu Polski ws. profanacji w kościołach

Kresy.pl / polsatnews.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz