Rządzący Białorusią Aleksandr Łukaszenko po raz pierwszy publicznie wyraził opinię, że Krym de iure należy do Rosji.

Jak podała we wtorek białoruska państwowa agencja prasowa Biełta, nieuznawany przez kraje zachodnie prezydent Białorusi wypowiedział się o przynależności Krymu w wywiadzie udzielonym Dmitrijowi Kisielowowi – szefowi rosyjskiej państwowej agencji informacyjnej „Rossija Siegodnia”.

"Krym de facto jest rosyjski. Po referendum stał się rosyjskim Krymem de iure" - powiedział Aleksandr Łukaszenko, mając na myśli referendum na temat przynależności Krymu, które zorganizowano 16 marca 2014 roku na półwyspie zajętym przez rosyjską armię.


Na terenie gminy Czeremcha migranci próbowali nielegalnie przekroczyć granicę. Wspomagały ich białoruskie służby, używając zielonego lasera i świateł stroboskopowych, żeby oślepić interweniujących polskich policjantów, żołnierzy i Straż Graniczną.

W czwartek wieczorem na granicy polsko-białoruskiej doszło do kolejnego incydentu. O sprawie poinformowała Podlaska Policja. Zdarzenie miało miejsce pomiędzy Opaką i Wólką Terechowską, w gminie Czeremcha na Podlasiu. Białoruscy funkcjonariusze ponownie wspomagali tam migrantów, próbujących nielegalnie sforsować polską granicę. Interweniujący polscy policjanci, strażnicy graniczni i żołnierze byli oślepiani przez Białorusinów światłem stroboskopowym i laserami.


Za leczenie nielegalnych migrantów w podlaskich szpitalach nie płaci NFZ, ale Straż Graniczna. Do listopada to koszt blisko miliona złotych, ponad siedmiokrotnie więcej niż w 2020 roku, a rok jeszcze się nie skończył.

Serwis „Kurier Poranny” opisuje temat udzielania pomocy medycznej w szpitalach na Podlasiu migrantom, którzy nielegalnie przekroczyli granicę i zostali zatrzymani. Okazuje się, że od początku kryzysu migracyjnego szpitale te udzieliły pomocy medycznej już kilkuset cudzoziemcom. Chodzi o zatrzymanych migrantów, do których wzywano karetki i których następnie leczono, jak również tych, którzy trafili do ośrodków dla cudzoziemców, a byli umawiani do specjalistów lub doraźnie wzywano do nich karetki.


Kryminalni z katowickiej komendy zatrzymali 3 obywateli Ukrainy podejrzanych o rozbój z użyciem noża. Podejrzani grożąc pokrzywdzonemu nożem ukradli mu portfel z dokumentami i gotówką. (więcej…)


Prawicowy publicysta Eric Zemmour ogłosił we wtorek, że zamierza wystartować w przyszłorocznych wyborach prezydenckich we Francji.

Zemmour zapowiedział swój start w wyborach prezydenckich w nagraniu wideo zamieszczonym w mediach społecznościowych.

„Przez długi czas zadowalałem się rolą dziennikarza… ale już nie ufam, że jakiś polityk będzie miał odwagę uratować kraj przed tragicznym losem, który go czeka” – mówił Zemmour w nagraniu wypełnionym obrazami przemocy na ulicach francuskich miast. „Dlatego zdecydowałem się kandydować w wyborach prezydenckich” - wyjaśniał.


W wywiadzie dla BBC premier Mateusz Morawiecki wzywał, żeby „obudzić się z tej geopolitycznej drzemki” i zareagować na działania Białorusi oraz Rosji, póki nie jest za późno. Jego zdaniem, Kreml dąży do dezintegracji UE i destabilizacji regionu.

W wywiadzie dla brytyjskiej stacji BBC premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę na powagę sytuacji geostrategicznej, nie tylko na granicy z Białorusią, ale też w całym regionie. Wezwał kraje europejskie do podjęcia zdecydowanych działań w związku z różnymi kryzysami, z jakimi mamy obecnie do czynienia. Jego zdaniem sojusznicy powinni „połączyć fakty”, bo za kilka miesięcy może być już za późno na reakcję.


Cenisz naszą pracę?

Doceń ją

Pin It on Pinterest