Spektakl w wykonaniu polskiego amatorskiego zespołu teatralnego z Węgryni (Czechy) ?Życie w zasięgu ręki? rozpoczął drugą edycję Polskiej Wiosny Teatralnej we Lwowie. Do udziału w występach artystycznych konsulat generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie ? organizator przedsięwzięcia zaprosił polskie zespoły amatorskie spoza Polski.

Uczestników uroczystości, którzy licznie przybyli do gmachu Pierwszego Ukraińskiego Teatru Młodego Widza powitał konsul RP we Lwowie Jacek Żur.

– Dlaczego teatry amatorskie? Dlaczego nie przywieźliśmy tutaj renomowanych, znanych grup teatralnych? Jedną z najważniejszych przyczyn była chęć pokazania dorobku środowisk polskich spoza Polski. Wilno, Zaolzie (Czechy), Ziemia Lwowska – to są te miejsca, gdzie polskość jest żywa mimo tego, że jest oderwana od Polski. Teatr amatorki, zwłaszcza w dobie zaborów, był swoistym sposobem wyrażania przywiązania do polskości. Tak to było i tak to jest nadal, – powiedział konsul Żur.

Współorganizator projektu – dyrektor Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie Zbigniew Chrzanowski podziękował konsulatowi generalnemu RP we Lwowie za zorganizowanie i opiekę materialną nad tym przedsięwzięciem artystycznym. Przypomniał historię kamienicy, w której obecnie mieści się Pierwszy Ukraiński Teatr Młodego Widza. – Jesteśmy na scenie i w budynku, który pełnił rolę teatru polskiego do 1944 roku. Stąd ostatni zespół polskich aktorów pod dyrekcją Bronisława Dąbrowskiego wyjechał do Polski, – powiedział pan Chrzanowski.

– Bardzo jesteśmy radzi, że mogliśmy przyjechać tutaj, do Lwowa. Chcieliśmy tego już od bardzo wielu lat – powiedział Janusz Ondraszek, który reprezentuje kierownictwo grupy teatralnej z Węgryni. – Dzisiaj wystąpi młodsza część naszego zespołu, ponieważ starsza, czyli ta bardziej doświadczona, przygotowuje sztukę, która będzie wystawiona w połowie maja. Dzisiaj przedstawimy Państwu to, co umiemy, – dodał.

Spektakl „Życie w zasięgu ręki” – to komediodramat autorstwa Rubi Birden, przedstawiający historię trzydziestoparoletniego Piotra, który z powodu zaniku mięśni porusza się na wózku. Mężczyzna pomimo choroby, stara się zachowywać życiowy optymizm. Nie znosi litości, broni swojej godności i walczy o miłość, buntuje się i nie zgadza się na cierpienie.

Marta – dziewczyna Piotra, rozstaje się z nim. Ukazane są relacje Heleny – siostry Piotra z bratem i z ojcem. Przyjaciel-lekkoduch, Max zakochuje się i postanawia się ustatkować. Ulega mu niedostępna początkowo opiekunka Piotra – Julia. Głównym przesłaniem spektaklu jest to, że nie ma znaczenia ile nam czasu zostało, zawsze można ten czas przeżyć dobrze. Dowcipne dialogi, żywa akcja, dobre aktorstwo – przedstawił lwowskiej publiczności polski teatr z Czech.

W ramach Polskiej Wiosny Teatralnej we Lwowie, 2 maja Polskie Studio Teatralne z Wilna zaprezentowało spektakl „Mój anioł lewy, mój anioł prawy” (wg Cz. Miłosza). 3 maja, o godz. 18:00 żydowski Teatr „Debiut” przedstawił spektakl „Janka” (wg J. Hescheles). Również 3 maja, o godz. 20:00 aktor scen wrocławskich Bogusław Kierc zaprezentował monogram wg Adama Mickiewicza „Gdy mój trup…”. 4 maja zespół artystyczny Opery Lwowskiej zaprosił na operę Stanisława Moniuszki „Straszny Dwór”. Natomiast 5 maja Polski Teatr Ludowy we Lwowie wystąpi z premierą spektaklu „Czarujący łajdak” (wg P. Chesnot).

Maria Basza

Obejrzyj galerię:

[link=http://www.kuriergalicyjski.com/index.php/gallery/ycie-w-zasigu-rki]

kuriergalicyjski.com/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply