Ukraińcy potwierdzili posiadanie morskich dronów z wyrzutniami rakiet systemu Grad

Ukraińskie nawodne drony morskie typu Sea Baby zostały wyposażone w elementy wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Grad – potwierdziło SBU.

W czwartek szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wasyl Maluk oficjalnie potwierdził, że Ukraińcy posiadają drony morskie „Sea Baby”, wyposażone w wyrzutnie systemu artylerii rakietowej Grad. Mówił o tym podczas spotkania proukraińskiej platformy fundraisingowej UNITED24.

„Wykorzystywanie morskich dronów nawodnych to faktycznie nowy kamień milowy w historii bojów morskich. Mówię to bez żadnej przesady” – powiedział szef SBU.

Maluk oświadczył, że SBU po raz pierwszy użyła morskich bezzałogowców „Sea Baby” wyposażonych w systemy rakietowe „Grad” jeszcze w grudniu 2023 roku. Wyjaśnił też, że zdecydowano się oficjalnie potwierdzić istnienie tych dronów po tym, jak ostatnio Rosjanie zaprezentowali nagranie wideo z nimi – pisali o tym rosyjscy miliblogerzy. „Dlatego dziś my pozwoliliśmy sobie pokazać wam dron. Ale przed nami jeszcze wiele, wiele niespodzianek” – dodał.

W ubiegłym miesiącu strona ukraińska zakomunikowała, że podczas wojny SBU przy użyciu dronów morskich udało się trafić 11 rosyjskich okrętów oraz uszkodzić most nad Cieśniną Kerczeńską.

Ukraińskie media podają, że SB Ukrainy posiada na stanie uzbrojenia drony typu „Sea Baby” oraz „Mamaj”. Trwa proces modernizacji tych morskich bezzałogowców, jednak nie ujawniono wszystkich detali.

Przypomnijmy, że drony Sea Baby zostały użyte podczas ataku na most krymski w lipcu 2023 roku.

Dodajmy, że sama nazwa bezzałogowca to gra słów. „Sea Baby” w dosłownym tłumaczeniu po ukraiński brzmi „Morskyj Maluk”, co jest nawiązaniem do nazwiska szefa SBU, Wasyla Maluka.

Według rosyjskich miliblogerów z grupy Rybar, ukraińskie drony nawodne są wyposażane w elementy systemów artylerii rakietowej Grad-P, celem umożliwienia im atakowania celów nadbrzeżnych i przybrzeżnych. Zaznaczono też, że niektóre drony są wyposażone w rakiety przeciwlotnicze krótkiego zasięgu.

Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply