Prezydent Francji Emmanuel Macron ostrzegł w sobotę irańskiego odpowiednika Ebrahima Raisiego przed konsekwencjami dostarczenia dronów do Rosji, podało w sobotę biuro Macrona.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, powołując się na służbę prasową prezydenta Francji, Emmanuel Macron ostrzegł w sobotę irańskiego odpowiednika Ebrahima Raisiego przed konsekwencjami dostarczenia dronów do Rosji.

W rozmowie telefonicznej Macron wezwał Iran do „natychmiastowego zaprzestania” wspierania Rosji w wojnie z Ukrainą.

Macron wyraził również zaniepokojenie trajektorią irańskiego programu nuklearnego.

Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Stany Zjednoczone i Ukraina twierdzą, że dostawa irańskich dronów do Rosji narusza rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2015 r., która potwierdza porozumienie nuklearne z Iranem.

Amerykańscy urzędnicy uważają, że Iran wysyła sprzęt do fabryki, a także w pełni gotowe do użycia drony do Rosji przez Morze Kaspijskie. Rosja kupiła od Iranu setki dronów od zeszłego lata i intensywnie wykorzystuje je w wojnie na Ukrainie.

John Kirby oświadczył w piątek, że Iran wykorzystuje szlak Morza Kaspijskiego do przenoszenia dronów, amunicji i pocisków moździerzowych do Rosji, często używając statków, które wyłączyły śledzenie, aby ukryć swoje ruchy.

USA uważają też, że Iran wysyłał materiały, których Rosja używała do budowy własnej fabryki dronów w rosyjskiej specjalnej strefie ekonomicznej Jełabuga, około 1000 km na wschód od Moskwy. Stany Zjednoczone opublikowały zdjęcie satelitarne z lokalizacji, gdzie ma ruszyć produkcja.

Przeczytaj: “Na pewno poniosą konsekwencje” – Podolak grozi Iranowi atakami odwetowymi

“Wsparcie płynie w obie strony: z Iranu do Rosji i z Rosji do Iranu” – podkreślił Kirby. “Rosja oferuje Iranowi współpracę w dziedzinie obronności, w tym w zakresie pocisków rakietowych, elektroniki i obrony powietrznej. Na początku tego roku Iran ogłosił, że sfinalizował umowę na zakup myśliwców Su-35 od Rosji. Iran dąży do zakupu dodatkowego sprzętu wojskowego od Rosji, w tym śmigłowców szturmowych, radarów i samolotów szkoleniowych YAK-130. W sumie Iran chce otrzymać od Rosji sprzęt wojskowy wart miliardy dolarów ” – powiedział.

Jak wskazał, USA podają te informacje do wiadomości publicznej, “aby ujawnić i zakłócić” “partnerstwo obronne na pełną skalę”.

Zobacz także: Media: Iran kupi rosyjskie myśliwce Su-35

Kresy.pl/Reuters

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    No tak,przecież broń mogą dostarczać tylko kraje “demokratyczne” inni też pod warunkiem ze dostarczają tam gdzie “demokraci” chcą.Hipokryzja typowa dla zachodu i usa

  2. Wronq
    Wronq :

    Demokracja w wydaniu zachodnim to najbardziej nietolerancyjny ustrój w dziejach. Każdą inną formę ustrojową uważa za gorszą lub niedopuszczalną. Wewnątrz nie lepiej, miała być wolność słowa i wymiany poglądów… tymczasem w najlepsze trwa dyktatura mainstreamu, który posługuje się bronią znaną od wieków, dyskredytacja lub ośmieszenie oponenta. Broń to niezwykle silna, czego przykładem czoło bicie znanego sędziego piłkarskiego, który wił się w tłumaczeniu i kajał ze został wprowadzony w błąd tymczasem abstrahując od poglądów tego Pana, nie zrobił absolutnie niczego złego…