CNN: Administracja Bidena rozważa rozszerzenie szkoleń dla Ukraińców

Według CNN administracja Bidena rozważa rozszerzenie szkolenia, które wojsko amerykańskie zapewnia siłom ukraińskim, w tym szkolenie aż 2500 ukraińskich żołnierzy miesięcznie w amerykańskiej bazie w Niemczech.

Jak poinformowała w środę stacja CNN, administracja Bidena rozważa rozszerzenie szkolenia, które wojsko amerykańskie zapewnia siłom ukraińskim, w tym szkolenie aż 2500 ukraińskich żołnierzy miesięcznie w amerykańskiej bazie w Niemczech.

Jeśli propozycja zostanie przyjęta, oznaczałoby to znaczny wzrost nie tylko liczby Ukraińców szkolonych przez USA, ale także rodzaju szkolenia, jakie otrzymują. Od początku konfliktu w lutym USA przeszkoliły zaledwie kilka tysięcy ukraińskich żołnierzy, głównie w małych grupach, z określonych systemów uzbrojenia.

W ramach nowego programu Stany Zjednoczone zaczęłyby szkolić znacznie większe grupy ukraińskich żołnierzy w zakresie bardziej wyrafinowanych taktyk na polu bitwy, w tym koordynowania manewrów piechoty ze wsparciem artyleryjskim – „znacznie bardziej intensywne i kompleksowe” szkolenie niż Ukraina przechodziła w Polsce czy Wielkiej Brytanii , według jednego ze źródeł poinformowanych o propozycji.

Zobacz też: Arestowycz twierdzi, że NATO już zdecydowało o przyjęciu Ukrainy

Propozycja, która została złożona na prośbę Ukrainy, jest nadal rozpatrywana przez administrację międzyagencyjną.

Jeden z urzędników administracji Bidena odmówił komentarza na temat szczegółów planowania, mówiąc CNN, że „nie wyprzedzimy decyzji, które nie zostały podjęte, ale nieustannie szukamy sposobów, aby upewnić się, że Ukraińcy mają umiejętności, których potrzebują aby odnieść sukces na polu bitwy, ponieważ Ukraina broni swojego terytorium przed rosyjską agresją”.

To, jak decydujący może być tak zwany „trening połączonych broni” na polu bitwy, pozostaje kwestią otwartą, ponieważ konflikt toczy się przede wszystkim jako zaciekła wojna na wyniszczenie między dwiema armiami artyleryjskimi, powiedział Mike Kofman, ekspert ds. wojskowych w Centrum Analiz Marynarki Wojennej.

„To dobry pomysł, ponieważ oni potrzebują całego szkolenia, jakie mogą uzyskać” – powiedział Kofman. Powiedział jednak, że podstawową zmienną na polu bitwy jest obecnie dostępność amunicji po obu stronach. „Ukraińcy nie będą tak skuteczni w manewrach połączonych broni, jeśli nie będą mieli wystarczającej ilości amunicji artyleryjskiej”.

Zobacz też: Politico: UE oskarża USA o zarabianie na wojnie

Amerykańskie dowództwo europejskie odmówiło komentarza.

Urzędnicy amerykańscy powiedzieli CNN, że chłodniejsza pogoda i następująca po niej przerwa w walkach mogą stworzyć okno na przeprowadzenie bardziej intensywnego reżimu szkoleniowego, z siłami ukraińskimi podzielonymi poza granicami kraju.

Zobacz też: Stany Zjednoczone zamówiły kolejne systemy NASAMS dla Ukrainy

Kresy.pl/CNN

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply