Norwegia przekaże Ukrainie dużą ilość amunicji moździerzowej. Poinformował o tym ukraiński portal Militarnyj powołując się na norweską stację NRK.

Jak poinformowały w czwartek ukraińskie media, Norwegia przekaże Ukrainie amunicję moździerzową o wartości 42 mln euro, której zdaniem ministerstwa obrony tego kraju, Ukraina potrzebuje w dużych ilościach.

“Ukraina odczuwa ogromne zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju amunicję i zapytała konkretnie o tę, którą obecnie przekazujemy” – powiedział minister obrony Björn Arild Gram.

Oprócz pocisków moździerzowych Norwegia przekazała niedawno Ukrainie partię granatów ręcznych o wartości 4,7 mln euro i amunicję do broni snajperskiej o wartości 260 tys. euro.

Osobno ministerstwo zauważyło, że pomimo niewielkich zapasów takiej broni w Norwegii, kraj ją przekazuje, gdyż najpoważniejsze problemy pojawiają się obecnie na polu walki na Ukrainie. “Potrzeby są ogromne, a my staramy się wytrzymać trudną bitwę o Ukrainę” – stwierdziło norweskie ministerstwo.

Oddzielnie minister obrony zauważył, że oprócz pomocy Ukrainie Norwegia powinna także wzmocnić własną obronność, gdyż Rosja stanowi zagrożenie zarówno dla tego kraju, jak i całego kontynentu europejskiego.

Władze norweskie wprowadziły dodatkowe ograniczenia wjazdu dla obywateli Rosji. Od 29 maja na terytorium Norwegii nie będą mogli wjechać Rosjanie posługujących się wizą wydaną w celach tustycznych lub innych „nieistotnych”, jak podał “Kommiersant”. Wyjątek od zakazu będą stanowić obywatele Rosji, którzy podróżują do Norwegii w celu odwiedzenia bliskich krewnych lub w celu podjęcia pracy lub nauki w Norwegii lub strefie Schengen.

Ograniczenia dotyczą zarówno osób posiadających wizy wydane przez Norwegię przed wiosną 2022 r., jak i wiz wydanych przez inne państwa obszaru Schengen. Rząd norweski uzasadnił wprowadzenie nowych ograniczeń koniecznością wsparcia sojuszników w reagowaniu na działania zbrojne Rosji przeciw Ukrainie.

Norwegia ograniczyła wjazd Rosjan jeszcze wiosną 2022 r., kiedy to skandynawski kraj prawie zaprzestał wydawania wiz turystycznych obywatelom Rosji. Od 3 października 2023 r. Norwegia wprowadziła zakaz wjazdu samochodów osobowych mieszczących do dziewięciu osób z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi. Zakaz wjazdu dla Rosjan w celach turystycznych wprowadziła wcześniej Finlandia, Estonia, Łotwa, Litwa, Polska i Czechy.

Kresy.pl/Mil.in

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply