Słowa Władimira Putina, który oświadczył, że Rosja nie chce wchłonąć żadnego kraju, to „szczyt ironii”, biorąc pod uwagę, że Rosja właśnie usiłuje wchłonąć Ukrainę – ocenił rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.

Białoruska opozycja obawia się, że Rosja wchłonie Białoruś. Putin i Łukaszenko odnieśli się do wspomnianej kwestii po poniedziałkowych rozmowach. Rosyjski prezydent oświadczył, że „Rosja nie jest zainteresowana wchłanianiem” jakiegokolwiek kraju, a współpraca z Mińskiem „to nie jest wchłonięcie, lecz  zsynchronizowanie polityki obu państw”. Łukaszenko nazwał z kolei Putina „starszym bratem”. „Rosja może sobie poradzić bez nas, ale my nie możemy sobie poradzić bez Rosji” – dodał, cytowany przez agencję Reuters.

Do przytoczonych słów odniósł się rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price. Podkreślił, że to „szczyt ironii”, biorąc pod uwagę, że Rosja właśnie usiłuje wchłonąć Ukrainę.

Price zapowiedział, że USA będą uważnie obserwować, czy Białoruś zdecyduje się na dodatkowe wsparcie militarne Rosji i „adekwatnie odpowiedzą” na taką decyzję.

Zobacz także: Rosja i Białoruś uzgodniły ceny surowców energetycznych

Poniedziałkową wizytę Putina w Mińsku skomentował amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Alaksandr Łukaszenko prawdopodobnie obronił się przed próbami zmuszenia Białorusi do dalszych ustępstw w sprawie integracji Białorusi z Rosją – ocenia ISW.

Instytut zwraca uwagę, że Putin i Łukaszenko powstrzymali się od publicznych wypowiedzi na temat rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Mówili, że Białorusi zagrażają kraje zachodnie. „Łukaszenko używa retoryki bronienia granic białoruskich przed Zachodem i NATO próbując uniknąć udziału w rosyjskiej inwazji na Ukrainę” – pisze ISW.

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz