Szefowa brytyjskiej dyplomacji wskazała, co jest celem brytyjskiego zaangażowania na Ukrainie.

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss odnotowała w niedzielę na Twitterze rozpoczęcie trzeciego miesiąca pełnoskalowej wojny na Ukrainie. „Wchodzimy obecnie w trzeci miesiąc nielegalnej wojny Putina na Ukrainie” – napisała szefowa brytyjskiej dyplomacji.

Truss zarzuciła Rosji, że prowadząc działania wojenne dopuściła się „przerażających okrucieństw, w tym ataków na niewinnych cywilów i dzieci w Odessie oraz oblężenia Mariupola”.

Brytyjska minister wskazała, że celem Wielkiej Brytanii jest doprowadzenie do klęski Rosji. „Nie spoczniemy, dopóki Putin nie przegra, a Ukraina zwycięży” – napisała Truss.

W niedzielę strona internatowa brytyjskiej gazety Daily Express podała, powołując się na swoje źródła, że Wielka Brytania przekaże Ukrainie 45 tys. brytyjskich pocisków odłamkowo-burzących oraz 20 samobieżnych haubic AS90. Przed wysłaniem na front mają trafić one do Polski, gdzie ukraińscy żołnierze zostaną przeszkoleni w ich obsłudze i utrzymaniu. Artykuł zawierający te doniesienia nie jest obecnie dostępny na stronie gazety – prawdopodobnie został usunięty.

Wysłanie haubic byłoby zgodne ze słowami premiera Borisa Johnsona, który zapowiadał wspieranie Ukraińców większą ilością artylerii.

Wcześniej brytyjskie media, „The Mirror” i „The Sun” napisały, że Wielka Brytania ma wysłać Ukrainie samobieżne przeciwlotnicze zestawy rakietowe, w postaci transporterów opancerzonych Stormer wyposażonych w wyrzutnie rakiet Starstreak.

Kresy.pl / mil.in.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz