Pracodawcy znaleźli w pełni legalne sposoby na ściągnięcie cudzoziemców spoza UE do pracy w Polsce, które pozwalają na ominięcie długotrwałych procedur w urzędach. – poinformował w niedzielę portal dziennika „Rzeczpospolita”.

Jak pisaliśmy, niewydolność systemu legalizacji pracy cudzoziemców w Polsce sprawia, że na zezwolenia na pracę, czy na pobyt tymczasowy w Polsce czeka się miesiącami. Cudzoziemcy zaczęli nawet dostawać odszkodowania za bezczynność urzędników i przewlekłość postępowań. Teraz okazuje się, że pracodawcy starają się omijać niewydolny system.

Według „Rz” ostatnio „furorę” wśród pracodawców robi możliwość delegowania pracowników spoza UE do pracy w Polsce. Ten istniejący od dawna przepis pozwala firmie, która ma powiązane spółki za granicą, na delegowanie stamtąd pracowników do pracy w Polsce. Okres wykonywania pracy takiej osoby w Polsce nie może przekroczyć jednego miesiąca. Jak przyznał w rozmowie z „Rz” radca prawny Przemysław Ciszek, jest to niedługi okres, lecz w tym czasie można sprawdzić pracownika oraz rozpocząć czasochłonne procedury legalizujące jego pracę. „Rz” zaznacza, że Państwowa Inspekcja Pracy i Straż Graniczna mają prawo sprawdzić, czy zagraniczna spółka delegująca pracowników do Polski prowadzi rzeczywistą działalność w swoim kraju. Gdyby okazało się, że delegowanie pracowników do Polski to jedyne jej zajęcie, pracodawca musiałby zapłacić podatki i składki ZUS tak, jakby normalnie zatrudniał w Polsce pracowników.

Innym sposobem ominięcia konieczności uzyskiwania pozwoleń jest zatrudnianie studentów. Obcokrajowiec studiujący na polskiej uczelni ma pełne prawo do podejmowania pracy. „Rz” przytacza dane, które mówią o prawie 80 tys. zagranicznych studentów w Polsce, z czego połowa to Ukraińcy. Od tego roku MSWiA ma możliwość prowadzenia rejestru prywatnych uczelni, studiowanie na których daje cudzoziemcom możliwość legalnego zatrudnienia. Wprowadzono go po tym, jak w Polsce lawinowo zaczęła rosnąć liczba zagranicznych studentów. Lista jeszcze się nie ukazała, lecz według „Rz” nie będzie ona długa.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że zdecydowaną większość wydanych zezwoleń na pracę w Polsce otrzymują obywatele Ukrainy – 70%.

Kresy.pl / rp.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz