Holenderski rząd sprzeciwia się planowi Komisji Europejskiej, która planuje sprowadzić do Unii Europejskiej większą liczbę imigrantów zarobkowych z Afryki Północnej.

W czwartek Tweede Kamer, izba niższa holenderskiego parlamentu, debatowała nad przedstawioną w kwietniu propozycją Komisji Europejskiej. Chodziło o plan Brukseli, dotyczący sprowadzenia do Europy pracowników z Afryki. Zdaniem KE, afrykańscy imigranci mieliby być planowo ściągani do krajów członkowskich Unii Europejskiej, „aby rozwiązać problem braku siły roboczej i przyciągnąć osoby o umiejętnościach i talentach, których potrzebuje UE”.

Prezydent USA Joe Biden oświadczył w poniedziałek, że byłby skłonny do użycia siły w obronie Tajwanu.

Zapytany przez reportera w czasie wizyty w Tokio, czy Stany Zjednoczone broniłyby Tajwanu, gdyby został zaatakowany przez Chiny, prezydent USA odpowiedział: „Tak” - podaje agencja Reuters. "To jest zobowiązanie, które podjęliśmy" - powiedział.

Dodał, że USA zgadzają się polityką jednych Chin, lecz nie można do niej dążyć siłą.

Najlepszą i najskuteczniejszą odpowiedzią na zagrożenia jest wzmocnienie polskich Sił Zbrojnych - oświadczył w sobotę szef MON Mariusz Błaszczak. Minister obrony narodowej bierze udział w inauguracji akcji rekrutacyjnej do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Przekazał, że jedynie w ciągu pierwszej godziny prawie 300 osób złożyło deklaracje.

W sobotę rozpoczął się nabór do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. W 32 miejscowościach zaplanowano wojskowe pikniki. Wniosek o powołanie można wypełnić przy stoiskach promocyjno-informacyjnych. "Wejście w życie ustawy o obronie ojczyzny to bardzo ważne wydarzenie dla polskich sił zbrojnych. Wszyscy doskonale wiemy, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, zdajemy sobie sprawę z zagrożeń. Te zagrożenia są realne" - oświadczył szef MON Mariusz Błaszczak, który bierze udział w Kraśniku (woj.lubelskie) w inauguracji dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. "Najlepsza i najskuteczniejszą odpowiedzią na te zagrożenia jest wzmocnienie polskich sił zbrojnych" - dodał, cytowany przez portal Polsat News.

Minister obrony narodowej przekazał, że tylko w ciągu pierwszej godziny prawie 300 osób złożyło deklaracje wstąpienia do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

premier mołdawii rosyjskiego wojska 10 mołdawskich wsi chce „zjednoczenia z Rumunią”

Wielka Brytania rozpoczęła rozmowy z międzynarodowymi sojusznikami w sprawie wysłania broni zgodnej ze standardami NATO do Mołdawii w celu obrony przed Rosją. (więcej…)

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił w czwartek zamiar budowy nowego samolotu An-225 "Mrija", dedykując ten projekt pamięci pilotów poległych na wojnie. Koszt przedsięwzięcia wyniesie co najmniej 800 milionów dolarów. "To nie jest kwestia pieniędzy, to kwestia ambicji" - podkreślił prezydent Ukrainy. An-225 "Mrija" był największym użytkowanym samolotem na świecie.

Podczas czwartkowego spotkania online z ukraińskimi studentami Wołodymyr Zełenski przypomniał, że kiedyś pojawił się już pomysł zbudowania drugiego egzemplarza An-225 "Mrija". "To kwestia wizerunku naszego państwa i wszystkich wspaniałych pilotów, którzy polegli w tej wojnie" - powiedział, cytowany przez agencję Interfax Ukraina. "To nie jest kwestia pieniędzy, to kwestia ambicji" - zaznaczył.

Podkreślił, że poruszył temat odbudowy samolotu z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

Jak co roku Komisja Europejska opublikowała tablicę wyników wymiaru sprawiedliwości. Ma w ilościowy i porównywalny sposób pokazywać sytuację systemów wymiaru sprawiedliwości w 27 państwach Unii Europejskiej.

Skuteczność sądownictwa mierzona jest w tym przypadku przede wszystkim długością postępowania.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 77 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
10%