Funkcjonariusze Straży Granicznej i Centralnego Biura Śledczego Policji rozbili 16-osobową zorganizowaną grupę przestępczą złożoną z Polaków i Ukraińców, która zajmowała się nielegalnym sprowadzaniem do Polski cudzoziemców, m.in. z Bliskiego Wschodu. – podała we wtorek Straż Graniczna.

W akcji mającej na celu rozbicie grupy przestępczej wzięło udział ponad 100 funkcjonariuszy Straży Granicznej i CBŚP przy współpracy Prokuratury Krajowej. Działania prowadzono jednocześnie na terenie trzech województw – mazowieckiego, małopolskiego i śląskiego. Zatrzymano 16 osób, z czego 13 Polaków i 3 Ukraińców. Przeszukano kilkadziesiąt miejsc użytkowanych przez członków grupy. Czynności śledcze w tej sprawie prowadzono od stycznia 2018 roku.

W wyniku przeszukań zabezpieczono dokumentację, komputery, elektroniczne nośniki pamięci oraz prawie 250 tys. zł w różnej walucie. Wstępne ustalenia śledczych mówią o sprowadzeniu przez do Polski wbrew przepisom prawie 500 migrantów i zyskach grupy sięgających 920 tys. euro.

Przestępcy organizowali cudzoziemcom dokumenty pozwalające im na ubieganie się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę wydawane przez wojewodów. Reprezentowali ich również w postępowaniach administracyjnych. Cudzoziemcy pochodzili m.in. z Pakistanu, Syrii, Algierii, Iraku, Egiptu, Libii, Iranu i Indii.

Podejrzanym przedstawiono zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz ułatwiania pobytu cudzoziemcom na terytorium Polski w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, za co grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Sąd Rejonowy w Białymstoku wobec pięciu podejrzanych zastosował areszt na okres 3 miesięcy.

Śledczy określają sprawę jako “rozwojową” i nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińcy to za mało – firmy chcą ściągać pracowników z Azji

Kresy.pl / strazgraniczna.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply