Film dokumentalny łódzkiego IPN o niemieckim obozie dla polskich dzieci w Łodzi w czasie II wojny światowej został uznany przez Facebook za “polityczną kampanię” i zablokowany do promocji za granicą. Po nagłośnieniu sprawy serwis zmienił swoją decyzję.
Polska Agencja Prasowa poinformowała w piątek, że Facebook zablokował łódzkiemu oddziałowi IPN możliwość promocji za granicą filmu dokumentalnego pt. “Obóz na Przemysłowej – poznaj nasz strach!” opowiadający o niemieckim obozie dla polskich dzieci, który funkcjonował w latach 1942-1945 w Łodzi. Jako powód blokady Facebook podał uznanie filmu za “kampanię polityczną o charakterze społecznym”.
Film miał premierę 11 grudnia 2020 roku na facebookowym profilu IPN Łódź, w 78. rocznicę założenia obozu. Przygotowano go w siedmiu wersjach językowych – polskiej, angielskiej, francuskiej, hiszpańskiej, niemieckiej, rosyjskiej i hebrajskiej. IPN zaprzecza, by film miał charakter polityczny. Oparto go na fragmentach zeznań poszkodowanych złożonych w 1972 roku. “IPN Oddział w Łodzi prezentuje wyłącznie fakty na temat obozu” – zapewniła PAP Kornelia Zaborska z łódzkiego IPN.
W piątek wieczorem na facebookowym profilu IPN Łódź ukazała się informacja, że dzięki nagłośnieniu sprawy i zaangażowaniu internautów Facebook cofnął swoją blokadę.
Jak podaje PAP, obóz działał w latach 1942-1945 na ulicy Przemysłowej wewnątrz łódzkiego getta. Niemcy więzili w nim około 3 tys. polskich dzieci. Przeznaczony był dla osób w wieku od 6. do 16. roku życia, ale świadkowie widzieli w nim nawet kilkumiesięczne dzieci. Niemcy kierowali do niego za drobne przewinienia, ale również trafiały tam dzieci osób, które odmówiły podpisania volkslisty albo trafiły do więzień i obozów, a także młodzież podejrzana o udział w podziemiu. Więźniowie obozu mieszkali w prymitywnych warunkach i wykonywali przymusowe prace na rzecz okupanta.
Dzieci więzione i zamordowane w obozie upamiętnia wzniesiony w 1971 roku w parku im. Szarych Szeregów w Łodzi Pomnik Pękniętego Serca.
CZYTAJ TAKŻE: Facebook czasowo zablokował konto Grupy Wyszehradzkiej
Kresy.pl / pap.pl
Czy to kogoś zaskakuje?.. Przeciez taki ruch Pejsbooka doskonale wpisuje się w ów żydowski monopol Holocaustu.
Nie kupować niemieckich i izraelskich produktów!
Dlatego między innymi nawet nie mam konta na pejsbooku.