W Niemczech rosną obawy przed budową portu kontenerowego w Świnoujściu - napisał w czwartek portal niemieckiego tygodnika Die Zeit.

Laura Isabelle Marisken, burmistrz gminy Ostseebad Heringsdorf na Uznamie stwierdziła w rozmowie z Die Zeit, że budowa portu kontenerowego w Świnouściu to „gigantyczny projekt, który zagraża naszej egzystencji”.

Marisken oraz 13 burmistrzów wyspy chce zapobiec budowie portu, by chronić „ustronny urlopowy raj”. „Port ma powstać w Świnoujściu. Miasto znajduje się również na Uznamie, ale nie po niemieckiej stronie wyspy, tylko po polskiej. A rząd w Warszawie nie wydaje się być zbyt zainteresowany opinią Niemców na temat swoich planów” - pisze Die Zeit.

Kevin Chiappalone jest pierwszym Włochem, którego włoska prokuratura ściga za wstąpienie do ukraińskiego Legionu Międzynarodowego.

Jak podała w środę włoska agencja ANSA, włoska prokuratura prowadzi pierwsze śledztwo w sprawie zaciągnięcia się obywatela Włoch do służby w ukraińskich siłach zbrojnych. Jest nim 19-letni Genueńczyk Kevin Chiappalone, sympatyk ruchu CasaPound określanego przez ANSA mianem "skrajnie prawicowego".

Departament ds. walki z mafią i terroryzmem w genueńskiej prokuraturze zarzuca Chiappalonemu, że stał się najemnikiem zaciągając się do ukraińskiej "Brygady Międzynarodowej" [najpewniej chodzi o Legion Międzynarodowy - red]. Młodemu Włochowi grozi od dwóch do siedmiu lat więzienia.

Dodatkowy kontyngent sił USA zostanie rozmieszczony w Bułgarii, by wzmocnić wschodnią flankę NATO - przekazała misja USA przy Sojuszu.

Do Bułgarii trafi część liczącej 2,4 tys. żołnierzy 101 dywizji powietrznodesantowej. Będzie ona rozmieszczona także w Rumunii, na Węgrzech i Słowacji - podaje PAP w sobotę. Na razie nie wskazano, ilu dokładnie żołnierzy USA przybędzie do Bułgarii. Umowy dwustronne przewidują, że w kraju na zasadzie rotacji może przebywać do 2 tys. amerykańskich wojskowych.

Żołnierze USA zostaną rozmieszczeni w krajach, w których powstały specjalne wielonarodowe grupy batalionowe. Na początku bieżącego roku został utworzony bułgarski batalion. W jego skład wchodzi również 140 bułgarskich żołnierzy i 15 oficerów. 750 włoskich wojskowych dołączy do batalionu w najbliższych dniach.

Podczas inwazji na Ukrainę Rosja straciła co najmniej 90 różnych samolotów i śmigłowców - twierdzi kanadyjski wywiad. (więcej…)

Szwedzki rząd podjął decyzję o wydaniu Turcji mężczyzny poszukiwanego za oszustwo. To pierwszy taki przypadek od czasu, gdy Turcja zażądała ekstradycji pewnej liczby osób w zamian za umożliwienie Szwecji formalnego ubiegania się o członkostwo w NATO - podaje agencja Reutera.

Rząd Szwecji poinformował w czwartek o podjęciu decyzji o ekstradycji do Turcji trzydziestokilkulatka poszukiwanego za oszustwa. To pierwszy znany przypadek takiej decyzji po zawarciu przez Finlandię i Szwecją umowy z Turcją znoszącej jej weto odnośnie NATO-wskich aspiracji obu skandynawskich państw.

Turcja cofnęła swoje weto w sprawie przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO w czerwcu br. po tygodniach napiętych negocjacji, podczas których Ankara oskarżyła Skandynawów o ukrywanie bojowników z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

Według wstępnych danych Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, do 13 tys. obecnych i byłych żołnierzy oraz funkcjonariuszy OMON Białorusi podpisało kontrakt na udział w wojnie z Ukrainą.

O zaangażowaniu obywateli Białorusi w wojnę rosyjsko-ukraińską powiedział w czwartek na briefingu prasowym naczelnik Głównego Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksij Hromow - podaje portal Ukraińska Prawda.

„Rosja kontynuuje wciąganie Białorusi w wojnę na pełną skalę z Ukrainą. Według wstępnych danych nawet 13 tys. osób spośród czynnych i byłych żołnierzy jednostek białoruskich sił specjalnych, a także OMON-u podpisało zgodę na udział w wojnie przeciw Ukrainie" - powiedział Hromow.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 55 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
7%