Zatrzymania CBA mają związek z domniemanym istnieniem grupy przestępczej związanej z Sądem Apelacyjnym w Krakowie.

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w poniedziałek dziesięciu obecnych lub byłych dyrektorów sądów z apelacji krakowskiej i wrocławskiej. Zatrzymania mają związek ze śledztwem w sprawie podejrzenia korupcji w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Jak ustaliła PAP, spośród dziesięciu zatrzymanych siedmiu to obecni a trzej to byli dyrektorzy sądów. Zatrzymano obecnych dyrektorów sądów okręgowych w Tarnowie, Kielcach i Krakowie oraz sądów rejonowych w Oświęcimiu, Chrzanowie, Olkuszu i Wadowicach a także byłego dyrektora Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, byłego dyrektora Sądu Okręgowego w Nowym Sączu oraz byłego dyrektora Sądu Rejonowego w Zakopanem.

Jak podaje CBA, zatrzymań dokonali rzeszowscy agenci CBA, którzy przeszukali także miejsca zamieszkania osób podejrzanych celem zabezpieczenia dowodów w sprawie oraz zajęcia składników mienia do ustanowienia zabezpieczenia majątkowego. W sprawie cały czas są prowadzone czynności procesowe. Po ich zakończeniu prokurator podejmie decyzję co do ewentualnego skierowania wniosków o tymczasowe aresztowanie lub zastosowania wobec zatrzymanych innych środków zapobiegawczych.

Zatrzymania mają związek z podejrzeniem korupcji w Sądzie Apelacyjnym w Krajowie. Wcześniej w tej sprawie zatrzymano 16 innych osób, w tym prezesa i dyrektora sądu, dyrektora Centrum Zakupów, głównych księgowych i specjalistów, byłego zastępcę dyrektora z ministerstwa sprawiedliwości oraz biznesmenów. Przedstawiono im zarzuty przywłaszczenia mienia na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie w wysokości 21 mln złotych. 8 z tych osób przebywa obecnie w areszcie tymczasowym.

Jak twierdzi CBA, od 2011 roku wokół Sądu Apelacyjnego w Krajowie tworzono sieć kilkudziesięciu firm powiązanych kapitałowo, towarzysko i rodzinnie realizujących fikcyjne zamówienia na świadczenie usług doradczych, analiz, opracowań i szkoleń. Umowy te nie były realizowane jednak pieniądze były wypłacane. Częścią uzyskanej nielegalnie gotówki biznesmeni dzielili się z pracownikami Sądu, korumpując ich. Miało to zapewnić dyskrecję i dalszą przychylność urzędników.

Były prezes krakowskiego sądu został już oskarżony o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przyjmowanie korzyści majątkowych i pranie pieniędzy. 13. grudnia ma rozpocząć się jego proces. CBA nie wyklucza kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

CZYTAJ TAKŻE: CBA wchodzi do MON

Kresy.pl / PAP / CBA

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply