Jak poinformowała Prokuratura Krajowa, zatrzymano trzy osoby, którym postawiono zarzuty fikcyjnej sprzedaży paliwa oraz uszczuplenia wpływów z VAT na 70 mln zł.

Informację na ten temat podało w czwartek biuro prasowe Prokuratury Krajowej. Do przestępstw miało dochodzić w 2014 roku we Wrocławiu i w Warszawie. Śledztwo prowadziła Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu.

Trzem zatrzymanym zarzucono m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa znacznej wartości, poświadczanie i używanie nieprawdziwych dokumentów dla osiągnięcia korzyści majątkowej, używanie dokumentów poświadczających nieprawdę, bezpodstawnego uzyskania zwrotu podatku oraz prania brudnych pieniędzy.

Według ustaleń śledczych, w ramach fikcyjnej sprzedaży wyłudzono podatek VAT w kwocie co najmniej 69,8 mln zł. Chodziło o fikcyjną sprzedaż paliw płynnych, które miały pochodzić z Niemiec. Proceder trwał od początku września do końca listopada 2014 roku. W tym celu, wykorzystywano puste faktury i nierzetelne deklaracje podatkowe.

Przeczytaj: Szef grupy wyłudzającej VAT w Polsce zatrzymany na Filipinach

Przedstawiciele wrocławskich spółek „użyczyli” ich danych członkom zorganizowanej grupy przestępczej. W ten sposób umożliwiono im nabycie w Berlinie oleju napędowego i benzyny, które następnie były „sprzedawane” odbiorcom w Polsce, unikając płacenia podatku przez szereg firm zakładanych na tzw. słupy.

Rzeczywiste pochodzenie paliw członkowie grupy maskowali pustymi fakturami. Przykładowo, jedna ze spółek wystawiła niemal 1000 takich faktur na paliwo o wartości 138,2 mln zł brutto. Inna – blisko 400 faktur na paliwo za 50,6 mln zł, a kolejna – 1,3 tys. pustych faktur na 184,5 mln zł.

Wobec wszystkich trzech osób prokuratura wystąpiła do sądu o areszt. Sprawa jest rozwojowa. Planowane są kolejne zatrzymania.

Czytaj także: Kukiz’15 składa wniosek o komisję śledczą ds. VAT

PAP / bankier.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz