Erdogan krytykuje USA za oskarżenia przeciw tureckim bankom

Amerykanie twierdzą, że Turcy opracowali system, który pozwalał omijać rozbudowany system sankcji jaki władze USA nałożyły na Iran.

Turecki biznesmen pochodzenia irańskiego, Reza Zarrab złożył w środę zeznania przed sądem w Nowym Jorku. Zarrab twierdził, że tureckie banki Ziraat Bank i VakifBank uczestniczyły w operacjach finansowych umożliwiających irańskim podmiotom omijanie rozbudowanego systemu amerykańskich sankcji, jakie były nałożone na Iran przed porozumieniem ws. jego programu atomowego zawartym w 2015 r.

Sprawa jest jednak o tyle poważniejsza, że Zarrab stwierdził, że współpraca z Irańczykami wbrew amerykańskim sankcjom odbywała się za wiedzą, a nawet na polecenie rządu Turcji, którym kierował wtedy obecny turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan. Jak relacjonował Zarrab najpóźniej w 2012 roku Zafer Caglayan, ówczesny turecki minister gospodarki, polenił Ziraat Bankowi i VakifBankowi przystąpienie do współpracy z Irańczykami na zaproponowanych przez nich warunkach.

Sprawę skomentował już sam Erdogan, całkowicie zaprzeczając twierdzeniom Zarraba i uznają całą sprawię za „motywowaną politycznie”. W czasie spotkania z działaczami Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) w mieście Kars na wschodzie Turcji stwierdził, że amerykański sąd „nigdy nie będzie sądził mojego kraju”. Z kolei minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu powiązał postępowanie amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości z kręgami, które zorganizowały nieudany pucz przeciw Erdoganowi w 2016 roku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wypowiedzi tureckich polityków są kolejnym potwierdzeniem pogorszenia relacji w stosunkach Ankary i Waszyngtonu. Turcja dokonał przeorientowania swojej polityki zagranicznej i obecnie stara się współpracować z Rosją i Iranem, szczególnie w kwestii konfliktu syryjskiego.

presstv.ir/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz